Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REQUIEM

REQUIEM


thriller, Niemcy, 2006, 88 min.
reżyseria: Hans-Christian Schmid
obsada: Anna Blomeier, Burghart Klaubner, Imogen Kogge, Sandra Huller, Sandra Hüller
Premiera w Ale kino+: 20.09.2007 r.
5.00
343
5 głosy | 577 miejsce w rankingu

Oparta na autentycznej historii studentki z Miltenberg opowieść o nawiedzeniu przez demony, nerwowym załamaniu i koszmarze egzorcyzmów, zrealizowana przez cenionego niemieckiego reżysera Hansa-Christiana Schmida, twórcę "Świateł".

21-letnia Michaela Klinger (Sandra Hüller), wychowana w bardzo konserwatywnej, katolickiej rodzinie, decyduje się - mimo sprzeciwu matki - po raz pierwszy na dłużej opuścić dom i wyjechać na studia na uniwersytet. Z początku zachłystuje się wolnością, jaka nigdy wcześniej nie była jej dana. Zdiagnozowana na długo wcześniej jako epileptyczka, teraz żyje jak zwykła dorastająca dziewczyna. Zaprzyjaźnia się z Hanną (Anna Blomeier) i wchodzi w związek ze Stefanem (Nicholas Reinke), studentem chemii. Wkrótce jednak Michaela zaczyna narzekać na dziwne głosy i przerażająca twarze, które nawiedzają ją niespodziewanie i zabraniają dotykać krzyża czy ukochanego różańca. Jej bliscy próbują tłumaczyć te przewidzenia chorobą, jednak dziewczyna staje się coraz bardziej obca i przerażona, miewa ataki agresji. Wreszcie dobroduszny ojciec Landauer (Walter Schmidinger) rzuca podejrzenie, że Michaela może być nawiedzona. Jego przypuszczenie podtrzymuje pastor Borchert (Jens Harzer), który podejmuje decyzję o przeprowadzeniu egzorcyzmów.

"Requiem" HANSA-CHRISTIANA SCHMIDA inspirowane jest historią autentyczną młodej Anneliese Michel z Miltenberg, która wcześniej stała się prototypem głównej bohaterki pokazywanego również w polskich kinach horroru "Egzorcyzmy Emily Rose" Scotta Derricksona. Niemiecki reżyser, doceniony już wcześniej za film "Światła" (m.in. nagroda FIPRESCI w Berlinie) ze Zbigniewem Zamachowskim w jednej z pierwszoplanowych ról, do tematu opętania podszedł jednak dużo bardziej psychologicznie. Uwagę skupił nie na efektownych scenach egzorcyzmów i piętrzeniu zawiłości fabuły, ale na psychologicznej stronie załamania nerwowego głównej bohaterki. Swoją wizję podparł znakomitymi zdjęciami polskiego operatora Bogumiła Godfrejowa, współpracującego również przy jego "Światłach", a także przy nominowanej do Oscara "Męskiej sprawie" i pełnometrażowym "Z odzysku" Sławomira Fabickiego. Niezwykle trafne ujęcie tematu opętania docenili jurorzy FIPRESCI podczas berlińskiego festiwalu. Srebrnego Niedźwiedzia otrzymała z kolei Sandra Hüller, debiutująca na wielkim ekranie w roli Michaeli. Film triumfował jeszcze na festiwalach w Chicago i Sitges-Catalonian, otrzymał pięć Niemieckich Nagród Filmowych oraz nagrodę niemieckich krytyków (również dla Sandry Hüller).

Wybrane nagrody i wyróżnienia
MFF w Berlinie: Srebrny Niedźwiedź dla Sandry Hüller i nagroda FIPRESCI
MFF w Chicago: nagroda Plaque
5 Niemieckich Nagród Filmowych
2 nagrody German Film Critics Association
MFF w Sitges: nagroda dla najlepszego filmu i najlepszej aktorki
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...