Ale kino+
alekino+
Film. RESIDENT EVIL

RESIDENT EVIL


horror, Wlk. Brytania/Niemcy/Francja/USA, 2002, 96 min.
reżyseria: Paul W.S. Anderson
obsada: Eric Mabius, James Purefoy, Michelle Rodriguez, Milla Jovovich
Premiera w Ale kino+: 31.10.2007 r.
4.00
343
8 głosy | 35 miejsce w rankingu

Ekranizacja kultowej gry wideo. "Resident Evil" wskrzesza mit zombi w epoce Playstation. Maprzeciw żywych trupów staje ostra jak brzytwa Milla Jovovich, a do walki przygrywa jej Marilyn Manson.

W świecie gier wideo Resident Evil to absolutna klasyka. Premiera pierwszej części serii odbyła się w 1996. Od tego czasu interaktywny horror na konsolę hipnotyzuje fanów mroczną fabułą, krwawą akcją i niesamowitą atmosferą.

W tajnym, podziemnym laboratorium potężnej korporacji Umbrella trwają prace nad bronią biologiczną. Na skutek sabotażu nowy morderczy wirus wymyka się spod kontroli. W obliczu skażenia sterujący laboratorium inteligentny system komputerowy zwany Czerwoną Królową decyduje o odcięciu obiektu od świata i unicestwieniu załogi. Niebawem do laboratorium przybywa ekipa ratunkowa - elitarny oddział komandosów, którego zadaniem jest nie dopuścić do rozprzestrzenienia się zarazy; ewentualna epidemia oznacza zagładę ludzkości. Akcja okazuje się misją śmierci. Przebijając się przez labirynty podziemnej stacji badawczej, żołnierze muszą stawić czoła śmiertelnym pułapkom zastawianym przez Czerwoną Królową, zmutowanym zwierzętom doświadczalnym i - przede wszystkim - personelowi laboratorium, który wirus zmienił w spragnionych ludzkiego mięsa zombi.

W świecie Resident Evil rolę złowieszczego żywiołu pełnią ludożercze zombi. Nic też dziwnego, że kiedy na początku XXI wieku zaczęto przymierzać się do nakręcenia filmowej wersji przebojowej gry, oczy producentów zwróciły się w stronę George'a A. Romero. Twórca legendarnej "Nocy żywych trupów" cieszył się sławą ojca filmowych zombi. "Resident Evil" miał być dla sześćdziesięcioletniego filmowca okazją do wielkiego come backu. Romero, któremu od niemal dekady nie udało się zrobić żadnego filmu, podszedł do projektu entuzjastycznie. Niestety, jego scenariusz i wizja rozminęły się z oczekiwaniami producentów. Okazało się, że Romero zna się być może na żywych trupach, ale słabo czuje ducha Playstation i komputerowych strzelanek. Klasykowi podziękowano więc za współpracę i na jego miejsce zatrudniono o pokolenie młodszego reżysera, PAULA W.S. ANDERSONA. Ze względu na nazwisko brytyjski filmowiec bywał notorycznie mylony z przedstawicielami amerykańskiego kina autorskiego, Paulem Thomasem Andersonem ("Magnolia") i Wesem Andersonem ("Rushmore"). Tymczasem Paul W.S. to postać zupełnie innego sortu. Debiutował brutalnym, częściowo zakazanym w Wielkiej Brytanii thrillerem "Shopping". O kompetencjach niezbędnych do zrealizowania "Resident Evil" zaświadczała jednak przede wszystkim ekranizacja innej gry komputerowej, "Mortal Kombat", którą Anderson nakręcił w 1995 roku.

Reżyser rozpoczął pracę od rozegrania wszystkich dostępnych edycji RE. Efekty widać na ekranie. Anderson zręcznie żongluje kliszami popkultury, filmowej fantastyki i horroru. Czerpie obydwiema garściami z "Obcego 2", "Cube'a", z niezliczonych produkcji klasy B o śmiercionośnych wirusach i grupach komandosów błąkających się po skażonych laboratoriach. Nie zabrakło ukłonów w stronę Romera i jego "Nocy żywych trupów", a nawet aluzji do "Alicji w Krainie Czarów". A jednak w "Resident Evil" udało się uzyskać nową jakość. Nigdy przedtem nie było filmu, którego narracja zostałby tak absolutnie podporządkowana logice gry komputerowej.

Główne role w tym widowisku grają "mocne kobiety" kina: Mila Jovovich i znana ze znakomitej roli w "Zbuntowanej" Michelle Rodriguez, ale nawet charyzmatyczne heroiny sprawiają tu wrażenie cyfrowo generowanych wirtualnych postaci - i to pomimo tego, że Jovovich osobiście wykonywała numery kaskaderskie i obnosiła przed kamerą odniesione na planie rany, siniaki i zadrapania.

Dla konserwatywnej krytyki, ten krwawy, makabryczny film był jeszcze jednym symptomem odhumanizowania współczesnego kina. Obrońcy "Resident Evil" widzieli w nim jednak pierwszą naprawdę udaną próbę przetłumaczenia fenomenu gier komputerowych na język filmu, nie mówiąc o niezaprzeczalnych walorach rozrywkowych. Decydujący głos w tej debacie mieli fani gry, którzy docenili Andersona za oddanie sprawiedliwości wirtualnemu oryginałowi.

Film napędzany przez energetyczną ścieżkę dźwiękową, w której słychać między innymi Marilyna Mansona, Nine Inch Nails i Fear Factory, odniósł sukces i doczekał się kontynuacji: najnowsza, trzecia już część filmowej sagi "Resident Evil: Zagłada" weszła na ekrany światowych kin w 2007 roku.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...