Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RESPEKT

RESPEKT

Juice
kryminalny, USA, 1992, 95 min.
reżyseria: Ernest R. Dickerson
obsada: Jermaine Hopkins, Khalil Kain, Omar Epps, Samuel L. Jackson, Tupac Shakur
Premiera w Ale kino+: 27.10.2010 r.
5.00
343
5 głosy | 599 miejsce w rankingu
RESPEKT
1
2

Porównywany do "Chłopaków z sąsiedztwa" i filmów Spike'a Lee kryminał portretujący życie na ulicach nowojorskiego Harlemu. W jednej z głównych ról legendarny raper, Tupac Shakur.

Bishop (Tupac Shakur), Q (Omar Epps), Raheem (Khalil Kain) i Steel (Jermaine Hopkins) to czwórka przyjaciół z Harlemu. Rzadko bywają w szkole, a czas urozmaicają sobie bójkami i podkradaniem płyt z pobliskiego sklepu muzycznego. Prawdziwym utrapieniem przyjaciół jest nękający ich gang Portorykańczyków i stale dająca się we znaki policja. W całej grupie jedynie Q ma sprecyzowane plany na przyszłość - marzy o zostaniu DJ'em. Z kolei Bishop chciałby stanąć na czele gangu, który cieszyłby się szacunkiem półświatka. Pierwszym krokiem do realizacji tego planu ma być napad z bronią na lokalny sklepik. Pomysł nie przypada do gustu Q, który ma na ten wieczór inne plany - zamierza wystartować w zawodach dla DJ'ów.

"Respekt" to reżyserski debiut ERNESTA R. DICKERSONA, przyjaciela Spike'a Lee z czasów studiów w New York University's Film School. To właśnie na planie wczesnych filmów Spike'a Lee Ernest Dickerson zdobywał pierwsze zawodowe doświadczenia jako operator. Do swojego debiutanckiego obrazu przeniósł podpatrzoną u Spike'a Lee duszną atmosferę nowojorskiego getta, z jego obyczajami, muzyką, modą i językiem. W zrealizowanym na ulicach Harlemu, tętniącym hip-hopem i R&B filmie reżyser pyta - czy można uniknąć wciągnięcia w wir przemocy, gdy definiuje ona całe najbliższe otoczenie? Recenzując "Respekt" na łamach Chicago Sun-Times krytyk Roger Ebert pisał: ""Respekt", podobnie jak "Chłopaki z sąsiedztwa", jest reakcją na dominujące obecnie filmy upiększające miejską przemoc. Na twarzach bohaterów widać prawdziwe przerażenie, kiedy zdają sobie sprawę, że ludzie naprawdę umierają, broń zabija i w jednej chwili potrafi zrujnować życie". Autentyzmu filmowi dodaje fakt, że odtwórcy ról czwórki czarnoskórych przyjaciół - Jermaine Hopkins, Khalil Kain, Omar Epps i Tupac Shakur - sami wychowali się na owianych złą sławą ulicach Harlemu i Brooklynu. Najbardziej popularny spośród nich, raper, poeta, aktor i aktywista społeczny Tupac Shakur, znany pod pseudonimem 2Pac, zginął na skutek ran odniesionych w strzelaninie, a szczegóły okoliczności jego śmierci do dziś pozostają tajemnicą.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...