Ale kino+
alekino+
Film. RESPIRO

RESPIRO


dramat psychologiczny, Francja/Włochy, 2002, 91 min.
reżyseria: Emanuele Crialese
obsada: Filippo Pucillo, Francesco Casisa, Valeria Golino, Veronica D'Agostino, Vincenzo Amato
Premiera w Ale kino+: 8.07.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 404 miejsce w rankingu
1
2

O potrzebie wolności w ciasnym mentalnie sycylijskim miasteczku opowiada jeden z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, nagrodzony dwukrotnie w Cannes Emanuele Crialese.

Grazia (Valeria Golino), bohaterka tego opartego na sycylijskiej legendzie filmu jest matką trójki dzieci i żoną rybaka. Mieszka w Lampeduzie, położonej pośród skał Sycylii niewielkiej osadzie. Wbrew rutynie i konwenansom, jakimi żyje miasteczko, Grazia uwielbia marzyć i śnić na jawie. Mieszkańcy Lampeduzy uważają ją za psychicznie chorą, bo głośno słucha muzyki, śpi w jednym łóżku z psem i kąpie się nago w morzu. "Ona jest raz za wesoła, a raz za smutna" - mówi jeden z mężczyzn z osady. Mąż Grazii Pietro (Vincenzo Amato) również zaczyna traktować swoją żonę jak chorą. Wreszcie, zmęczony karcącymi spojrzeniami sąsiadów, postanawia wysłać ją do kliniki psychiatrycznej na leczenie. Żeby temu zapobiec, syn Grazii Pasquale (Francesco Casisa), jedyna osoba, która ją rozumie, próbuje skłonić matkę do ucieczki z wyspy.

Niezwykły, poetycko fotografowany obraz o potrzebie wewnętrznej wolności jest dziełem młodego włoskiego reżysera EMANUELE'A CRIALESE, który już wcześniej zdobył uznanie jury w Sundance fabułą "Bliskość szczęścia razy cztery". W przeciwieństwie do osadzonego w wyspiarskim klimacie Sycylii "Respira" poprzedni film Włocha opowiadał o życiu emigrantów w Ameryce, którego twórca doświadczył na własnej skórze. Crialese, który do USA wyjechał na studia filmowe, po zrobieniu dyplomu nie mógł uzyskać zgody na zatrudnienie, dlatego długo pracował na czarno we włoskiej restauracji na Broadwayu - to właśnie goście tej trattorii zostali sponsorami jego pierwszego filmu. "Respiro" to największe jak dotąd osiągnięcie tego twórcy - film otrzymał specjalne wyróżnienie na festiwalu w Bratysławie, nagrody publiczności w Mons i Gardanne, a przede wszystkim Critics Week Grand Prize i Young Critics Award w Cannes. Pochlebne recenzje zebrała również kreująca główną rolę Valeria Golino. Laureatka głównej nagrody aktorskiej w Wenecji za rolę w "Historii miłosnej" (1986) Francesco Maselliego popularność zdobyła dzięki absurdalnym komediom Jima Abrahamsa "Hot Shots!" i "Hot Shots 2", w których zagrała ukochaną Charlie'ego Sheena. Z reguły jednak aktorka wybiera kino zupełnie inne. W jej filmowym dorobku znajdują się role w takich filmach, jak "Lęk i miłość" (1988) Margarethe von Trotty, "Rain Man" (1988) Barry'ego Levinsona, "Noc w haremie" (1999) Ferzana Ozpetka, "Zostawić Las Vegas" (1995) i "Hotel" (2001) Mike'a Figgisa. Można ją było również zobaczyć w głośnej "Fridzie" (2002) Julie Taymor i kryminale "36" (2004) Oliviera Marchala, gdzie wystąpiła u boku jednego z najpopularniejszych francuskich aktorów Daniela Auteuila.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...