Ale kino+
alekino+
Film. REWANŻ

REWANŻ

Revanche
thriller, Austria, 2008, 121 min.
reżyseria: Gotz Spielmann
obsada: Andreas Lust, Irina Potapenko, Johannes Krisch, Johannes Thanheiser, Ursula Strauss
Premiera w Ale kino+: 4.03.2010 r.
4.50
343
9 głosy | 334 miejsce w rankingu
REWANŻ

Nominowany do Oscara "Rewanż" to film porażający nie mniej niż obrazy Ulricha Seidla i równie precyzyjny jak kino Hanekego. Z bezlitosnym fatum mierzą się ukraińska prostytutka, eks-więzień, owdowiały farmer i cierpiące z powodu braku dziecka małżeństwo. Zdaniem krytyków jeden z najlepszych filmów 2008 roku.

Alex (Johannes Krisch) jest zakochany w pochodzącej z Ukrainy Tamarze (Irina Potapenko). On jest byłym więźniem, który w kryminalnym światku Wiednia próbuje dorobić się jakiejś pozycji, ona pracuje dla szefa Alexa jako prostytutka. Swój romans trzymają w tajemnicy. Snują wspólne marzenia, a żeby je spełnić, Alex postanawia obrabować bank. Idealnym miejscem wydaje się leżąca na odludziu wioska, gdzie mieszka jego dziadek Hausner (Johannes Thanheiser). Nieoczekiwanie w życie Alexa i Tamary wkraczają sąsiedzi Hausnera - policjant Robert (Andreas Lust) i jego żona Susanne (Ursula Strauss). Kobieta bardzo chce mieć dziecko, ale nie potrafi przekonać męża do adopcji. W dniu, w którym Alex napada na bank, przypadkowo zjawia się tam Robert - strzela do złodzieja, ale trafia towarzyszącą mu w samochodzie Tamarę. Odtąd ich losy zostaną połączone: Susanne będzie coraz bardziej interesować się Alexem, Roberta zaczną dręczyć wyrzuty sumienia z powodu zabójstwa, którego dokonał w imię prawa, a Alex wciąż będzie rozpamiętywał zmarłą ukochaną.

"Oprócz antycznych tragedii najważniejszą inspiracją było dla mnie miejsce: niezwykłe, magiczne krajobrazy w miejscowości, w której kręciliśmy zdjęcia - odkryłem je dwa lata wcześniej podczas długich, pieszych spacerów" - mówił w Berlinie GÖTZ SPIELMANN, jeden z najciekawszych dziś reżyserów austriackich. Wyjątkowy talent zdradzał od początku: swój pierwszy film nakręcił jeszcze w szkole średniej, a amatorski obraz okazał się tak dobry, że w 1978 roku wyemitowała go austriacka telewizja. Jako 19-latek rozpoczął studia w Wiedeńskiej Akademii Filmowej, a zrealizowany tam 43-minutowy "Fremdland" został nagrodzony m.in. w na festiwalu w Monachium. W 1984 roku Spielmann postanowił spróbować sił jako aktor. Zagrał m.in. główną rolę w krótkometrażówce "Fliehkraft", a następnie kilka ról w produkcjach telewizyjnych. Od 1994 roku sam zaczął reżyserować dla telewizji, a nakręcony w 2000 roku, po siedmiu latach przerwy, obraz "Die Fremde" ("The Stranger") został oficjalnym austriackim kandydatem do Oscara.

Jego największym sukcesem pozostaje jednak "Rewanż" porównywany często do obrazów Michaela Hanekego i Ulricha Seidla - film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wcześniej zdobył nagrody m.in. w Berlinie (C.I.C.A.E. Award, Femina-Film Prize i Label Europa Cinemas), na Tromsø International Film Festival (gdzie nagrodzili go krytycy FIPRESCI), w Palm Springs, Oldenburg czy chorwackim Motvun. Krytycy docenili nie tylko porażającą fabułę, nawiązującą nieco do mrocznych opowieści braci Cohen oraz błyskotliwą, chłodną formę, ale również niezwykłe role aktorskie. Alexa brawurowo zagrał aktor wiedeńskiego teatru Vienna Burgtheatre Johannes Krisch. Świetne kreacje stworzyli też Johannes Thanheiser i urodzona na Krymie Irina Potapenko, która jako ośmiolatka wyemigrowała wraz z matką do Berlina.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...