Ale kino+
alekino+
Film. Rewolucja

Rewolucja

Revolution
film historyczny, Wlk. Brytania, 1985, 115 min.
reżyseria: Hugh Hudson
obsada: Al Pacino, Donald Sutherland, Nastassja Kinski
Premiera w Ale kino+: 17.12.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 29 miejsce w rankingu
Rewolucja

"Rewolucja" to brutalny i pozbawiony sentymentów obraz amerykańskiej wojny o niepodległość. Nakręcony z ogromnym rozmachem i gwiazdorską obsadą kostiumowy dramat wojenny został po premierze zmiażdżony przez krytyków. "Rewolucja" nie znalazła wówczas zrozumienia, ponieważ wyprzedziła swój czas; sprawiedliwość oddali jej dopiero współcześni widzowie, odkrywając w obrazie Hugh Hudsona niedocenione arcydzieło.

Jest rok 1776. Amerykańskie kolonie buntują się przeciw brytyjskiej koronie i ogłaszają niepodległość. W Nowym Jorku rozentuzjazmowany tłum zwala z cokołu pomnik króla Jerzego. Wybuch rewolucyjnych emocji obserwuje niejaki Tom Dobb (Al Pacino), traper, który przybył wraz z synem do miasta aby sprzedać skóry upolowanych zwierząt. Dobb nie dzieli powszechnego zapału. Jest prostym człowiekiem wiodącym surowe życie. Wszystko czego pragnie, to pilnować swoich spraw i chronić od niebezpieczeństw nastoletniego syna - jedyną bliską osobę, która została mu po śmierci żony. Jednak bojownicy o niepodległość najpierw rekwirują traperowi jego skromny dobytek w postaci rybackiej łodzi, a potem wcielają go wraz z synem do powstańczej armii. Traper trafia na front, ale walczy nie tyle za niepodległą Amerykę, ile w obronie własnego dziecka; ze wszystkich sił starając się ocalić syna z wojennego piekła. A jednak znajduje się osoba, która widzi w nim bohatera rewolucji. Jest nią egzaltowana rewolucjonistka, zbuntowana córka sprzyjających Brytyjczykom arystokratów, panna Daisy McConnahay (Nastassja Kinski). Dziewczyna zakochuje się w traperze - nie bez wzajemności.

"Rewolucja" to jeden z tych filmów, które nie trafiły w swój czas. Z pozoru ta produkcja skazana była na sukces. Film miał ogromny jak na lata 80. budżet 30 milionów dolarów. Wydano te pieniądze na wspaniałe kostiumy, dekoracje, i zainscenizowane z rozmachem sceny batalistyczne. W obsadzie aż skrzy się od gwiazd, których długą listę otwierają Al Pacino, Nastassja Kinski i Donald Sutherland. Za kamerą stanął zaś HUGH HUDSON, reżyser, który kilka lat wcześniej zachwycił świat oscarowymi "Rydwanami ognia". A jednak "Rewolucja" okazała się klapą; zaś krytycy nie zostawili na filmie suchej nitki. Po tej premierze Al Pacino - artysta uważany za jednego z największych aktorów swojego pokolenia, na cztery lata zniknął ze srebrnego ekranu. Także Hugh Hudson stracił zaufanie producentów i po "Rewolucji" żadne studio nie chciało mu powierzyć poważniejszego budżetu.

Ironia losu polega na tym, że "Rewolucja" oglądana dziś, wydaje się jednym z najbardziej najlepszych obrazów na temat wojny o amerykańską niepodległość. W latach 80. publiczność nie była jednak na takie kino gotowa. Hugh Hudson nie opowiada bowiem krzepiącej serca historii o dzielnych buntownikach walczących o niepodległość. Pokazuje wojnę, która niewiele ma wspólnego z bohaterstwem: jest brutalna, pełna strachu i przemocy. To wielka historia widziana oczyma zwykłych ludzi, takich jak Tom Dobb, który nie czytał Deklaracji Niepodległości, ponieważ jest niepiśmienny. Nie rozumie wzniosłych politycznych idei, pojmuje za to aż za dobrze, że architekci rewolucji każą za te idee zabijać i umierać prostym ludziom. Dziś to, co w latach 80. wydawało się wadą, okazuje się wielką zaletą, np. nowoczesny styl gry Ala Pacino. Zaskakująco nowoczesny jest cały film Hugh Hudsona. W 2008 brytyjski filmowiec wydał na DVD reżyserską wersję swojego dzieła pod tytułem "Revolution revisited". Publiczność i krytycy XXI wieku przyjęli ten zapomniany film z entuzjazmem i zaskoczeniem: jak to możliwe, że tytuł uchodzący za tak zły może być tak dobry?
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...