Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: ANDY TENNANT

REŻYSERZY: ANDY TENNANT

Directors: Andy Tennant
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 9.10.2005 r.
343

Sylwetka reżysera, który z tancerza stał się twórcą najpopularniejszych komedii romantycznych.

Mało kto już dziś pamięta, że ANDY TENNANT ("Długo i szczęśliwie", "Dziewczyna z Alabamy") swoją drogę do kariery zaczynał jako... tancerz. To jego między innymi można zobaczyć w legendarnym już musicalu "Grease" o szalonych latach siedemdziesiątych czy późniejszym, choć już nie tak popularnym "Grease II". Jednak Tennant na tanecznych umiejętnościach nie poprzestał. Opuścił rodzinne Chicago, aby studiować teatr na Uniwersytecie Południowej Kalifornii, a później związał się z telewizją.

Początkowo pisał i reżyserował jedynie epizody w telewizyjnych serialach, np. w "Mike and Jake" czy w uwielbianych również w Polsce "Cudownych latach". Później nadszedł czas na zupełnie autorskie próby. W 1988 Tennant zastawił swój dom, aby nakręcić własny krótkometrażowy film "The Cat Story". Jednak na glorię sławy i uśmiech fortuny musiał jeszcze poczekać. W 1992 roku, jako uznany już scenarzysta seriali (m.in. "Ferris Bueller" dla NBC) napisał scenariusz do filmu telewizyjnego "What She Doesn't Know" z Valerie Bertinelli w roli głównej. A wkrótce później przyszedł czas na jego reżyserski debiut w filmie: "Keep the Change" nakręconym dla kanału TNT. Naprawdę znany Andy Tennant stał się po "The Amy Fisher Story" z Drew Barrymore. Wreszcie mógł zadebiutować jako reżyser na duży ekranie. Na wejście smoka wybrał ciepły, familijny film "Czy to ty, czy to ja" ze znanymi w Polsce z sitcomu "Pełna chata" bliźniaczkami Olsen, który rozpoczął pasmo udanych komedii, najczęściej romantycznych. Najbardziej znane to "Polubić czy poślubić" z Matthew Perrym i Salmą Hayek, współczesna historia o Kopciuszku "Długo i szczęśliwie" czy "Dziewczyna z Alabamy" ze świetną Reese Witherspoon. Za swój najważniejszy film sam Tennant uważa historyczną superprodukcję "Anna i król" z Judy Foster w roli nauczycielki, która łamie obyczajowe tabu w imię miłości, którą później poświęca dla spraw wyższych.

Ostatnim reżyserskim dokonaniem Tennanta był pokazywany również w polskich kinach "Hitch" z Willem Smithem i Evą Mendes. Była to - rzecz jasna - kolejna komedia romantyczna. Skąd taka słabość do tego gatunku? "Wszystkie filmy mówią tak naprawdę o miłości, a miłość jest największą z zagadek, której nigdy nie uda się nam rozwiązać" - mówi reżyser, który również we własnym życiu doświadczył wydarzeń niczym z komedii romantycznej. On i jego przyszła żona, po cudownej pierwszej randce, zwlekali trzy lata, żeby umówić się drugi raz, choć oboje wiedzieli, że spotkali swoją drugą połowę. Ale po drugiej randce nie rozstali się do dziś.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...