Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: CARL FRANKLIN

REŻYSERZY: CARL FRANKLIN

Directors: Carl Franklin
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 18.07.2004 r.
343

Wielu widzów wciąż pamięta CARLA FRANKLINA jako aktora, który odtwarzał postać kapitana Crane'a w pamiętnym serialu "Drużyna A". Franklin od dwóch dekad woli jednak pracować po drugiej stronie kamery i jest dziś jednym z najważniejszych czarnoskórych reżyserów w Hollywood.

Wychowany w Kalifornii, studiował historię w Berkeley i tam zainteresował się teatrem - początkowo, jak sam przyznawał, główną motywacją były okazje do podrywania dziewczyn. Później jednak studencki teatr i aktorstwo wciągnęły Franklina na poważnie. Po studiach przyszły reżyser przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie próbował szczęścia na deskach broadwayowskich scen. Szybko trafił też do telewizji i filmu, jednak role, które mu oferowano, choć zapewniały popularność, nie zaspakajały artystycznych ambicji Franklina.

W połowie lat 80. aktor zapisał się kursy reżyserskie i postanowił robić filmy niezależne. Pierwsze przedsięwzięcia skończyły się dla autora bankructwem; reżyser musiał zastawić pod koszty swoich produkcji dom i wkrótce go stracił. Pod koniec dekady ambitnego filmowca wziął jednak po swoje skrzydła Roger Corman. Ten legendarny reżyser i producent, mistrz kina klasy B., był w przeszłości mentorem takich sław jak Martin Scorsese, F.F.Coppola czy Peter Bogdanovich. Coreman nie uczył swoich młodych współpracowników jak być wielkim artystą - pokazywał im za to jak nakręcić atrakcyjny film za minimalne pieniądze i w jak najkrótszym czasie. Lekcje te bardzo przydały się Franklinowi, który zaczynał pracę w zawodzie od rozrywkowych tytułów przeznaczonych bezpośrednio do dystrybucji w wypożyczalniach wideo. Przełom przyszedł w 1992 roku wraz z filmem "One false move". Obraz został początkowo zignorowany przez publiczność, później jednak dostrzeżony przez krytyków i obsypany nagrodami; Franklin otrzymał między innymi prestiżową Independent Spirit Award oraz wyróżnienie MTV. Sukces filmu otworzył reżyserowi drogę do Hollywood - teraz Franklin mógł przebierać w scenariuszach. Do jego najgłośniejszych obrazów należy znakomity pastisz kina noir "W bagnie Los Angeles" oraz zrealizowany w zeszłym roku sensacyjny thriller "Wyścig z czasem" - obydwa z udziałem Denzela Washingtona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...