Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: CHRIS COLUMBUS

REŻYSERZY: CHRIS COLUMBUS

Directors: Chris Columbus
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 4.07.2004 r.
343

CHRIS COLUMBUS twierdzi, że na pomysł zostania filmowcem wpadł, kiedy jako nastolatek obejrzał "Ojca chrzestnego". Jednak jego przyszła twórczość miała pójść w kierunku biegunowo różnym w stosunku do męskiego, gangsterskiego dramatu F.F.

Coppoli. Columbus jest bodaj najbardziej wziętym w Hollywood specjalistą od filmów, w których główne role grają dzieci - młoda widownia jest także głównym adresatem jego produkcji. Reżyser, scenarzysta i producent odpowiedzialny jest za wykreowanie dwóch najpopularniejszych, nieletnich bohaterów filmowych ostatnich kilkunastu lat - pierwszy był niesforny Kevin z cyklu "Kevin sam w...", drugi to młodociany czarodziej Harry Potter.

Columbus zaczynał od pisania scenariuszy. Jeden z nich zatytułowany był "Gremliny" i opowiadał o inwazji złośliwych potworków na pogrążone w bożonarodzeniowej idylli amerykańskie miasteczko. Pomysł był konsekwentnie odrzucony przez kolejnych reżyserów i producentów, dopóki nie zwrócił na niego uwagi Steven Spielberg, który skierował scenariusz do produkcji. "Gremliny" odniosły wielki sukces, a Columbus trafił do zespołu Spielberga pisząc dla niego kolejne scenariusze, między innymi "Młodego Sherlocka Holmesa". W 1987 scenarzysta został reżyserem, realizując swój debiutancki film "Adventures in Babysitting". Przełomem okazała się jednak komedia "Kevin sam w domu" z 1990 roku. Film z udziałem niezrównanego małoletniego aktora Macaulay'a Culkina nie wzbudził entuzjazmu krytyki, ale zawojował publiczność na całym świecie. Columbus nakręcił oczywiście sequel, "Kevin sam w Nowym Jorku", i ugruntował swoją pozycję w Hollywood niemal równie przebojową, co seria o Kevinie komedią familijną "Pani Doubtfire".

Mimo czterdziestki z okładem na karku, Chris Columbus robi wciąż chłopięce, nieco niedojrzałe wrażenie, pozostając potęgą w dziedzinie kina familijnego. Nieprzypadkowo po rezygnacji Stevena Spielberga to właśnie Columbusa wybrała J.K. Rowling do wyreżyserowania ekranizacji swoich książek o Harry Potterze. Amerykanin zrealizował adaptację dwóch pierwszych powieści o małym czarodzieju. Po raz kolejny udowodnił, że jak mało kto potrafi pracować z dziećmi - i jeszcze raz pokazał, że wszystko czego się dotknie zmienia się w złoto. Mimo to reżyser zrezygnował z pracy przy następnych ekranizacjach cyklu Rowling. Pisarka zastrzegła sobie, że filmy o Potterze będą kręcone w Anglii. Columbus spędził w Wielkiej Brytanii prawie dwa lata, zanim zadecydował, że chce wracać do Ameryki i przekazał realizację trzeciego filmu o magicznym Harry meksykańskiemu filmowcowi Alfonso Cuaronowi.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...