Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: DARREN ARONOFSKY

REŻYSERZY: DARREN ARONOFSKY

Directors: Darren Aronofsky
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 11.06.2006 r.
343

Portret jednego z najbardziej obiecujących reżyserów młodego pokolenia, twórcy znakomitych obrazów "Pi" i "Requiem dla snu". W dokumencie "Reżyserzy: Darren Aronofsky" realizatorzy przypominają o największych sukcesach reżysera, śledzą etapy jego kariery, a także próbują pokazać tego niechętnego dziennikarzom twórcę od strony bardziej prywatnej.

Dzieciństwo Darrena Aronofsky'ego upłynęło w dość wybuchowej atmosferze. Syn profesora akademickiego, wychowywany w tradycyjnej żydowskiej rodzinie, młode lata spędził na malowaniu graffiti, słuchaniu hip-hopu i chodzeniu do ukochanego kina. Kiedy pewnego lata wyjechał do Izraela, żeby poznać kraj swoich przodków i zarobić trochę przy zbiorach awokado, rzucił pracę i wkradł się na wykłady z Tory przeznaczone wyłącznie dla Chasydów. To tam po raz pierwszy usłyszał o tym, jak wielkie znaczenie dla żydowskiej religii mają liczby - te doświadczenia wykorzystał później w swoim debiutanckim filmie "Pi".

Studia reżyserskie ukończył na Uniwersytecie Harvarda. Jego dyplomowy film "Supermarket Sweep" został znakomicie przyjęty - Aronofsky otrzymał za niego medal American Film Institute (wcześniej odznaczeniem tym uhonorowano m.in. Davida Lyncha czy Edwarda Zwicka) i nagrodę Amerykańskich Szkół Filmowych, co pomogło mu zgromadzić środki na pełnometrażowy debiut. "Pi" (1998) stało się wydarzeniem amerykańskiego kina niezależnego. Opowieść o genialnym matematyku, który za pomocą liczb próbuje zgłębić tajemnice wszechświata otrzymała nagrody m.in. w Sundance, Salonikach i na rozdaniu Independent Spirit Awards. Nakręcony w większości dzięki wsparciu rodziny, przyjaciół i prywatnych sponsorów film okazał się też sukcesem komercyjnym - w ciągu pierwszych pięciu miesięcy zarobił ponad 3 miliony dolarów.

Następny film Aronofsky'ego również w stu procentach spełnił oczekiwania krytyków wobec tak dobrze zapowiadającego się twórcy. "Requiem dla snu" (2000), wstrząsająca opowieść o piekle uzależnień, otrzymała główną nagrodę Online Film Critics Society i pięć nominacji do Independent Spirit Award, a Ellen Burstyn, odtwórczyni jednej z głównych ról otrzymała Independent Spirit Award i nominację do Oscara. "Requiem dla snu", które pod względem formalnym stanowiło rozwinięcie debiutu Aronofsky'ego, potwierdziło upodobanie twórcy do podejmowania kontrowersyjnych tematów, jego artystyczną dojrzałość, niesamowitą pomysłowość i oryginalność. Kolejne projekty reżysera to: "The Fountain" (premiera na festiwalu w Cannes 2006), dramat "Flicker" według powieści Theodora Roszaka i samurajski film przygodowy "Lone Wolf and Cup" oparty na komiksach Kazuo Koike.

Dużo się też działo w życiu osobistym Aronofsky'ego. Twórca zmienił stan cywilny - ożenił się ze znaną brytyjską aktorką Rachel Weisz. Z powodu ciąży żony Aronofsky zrezygnował m.in. z reżyserowania odcinków drugiego sezonu głośnego serialu "Zagubieni". Weisz, która w "The Fountain" gra główną rolę, mówiła ostatnio dziennikarzom jak bardzo żałuje, że podczas odbierania Oscara za "Wiernego ogrodnika" pominęła męża w swoich podziękowaniach. "Myślę, że z powodu ciąży mój mózg przypomina owsiankę. Stojąc na scenie miałam w głowie pustkę" - tłumaczyła powody swojego roztargnienia.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...