Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: EDWARD ZWICK

REŻYSERZY: EDWARD ZWICK

Directors: Edward Zwick
film dokumentalny, USA, 58 min.

Premiera w Ale kino+: 24.04.2005 r.
343

Dokument o EDWARDZIE ZWICKU, znanym amerykańskim reżyserze i producencie filmowym oraz telewizyjnym.

Filmową pasję Edward Zwick odkrył w sobie już w liceum - jako nastolatek próbował sił w reżyserii i aktorstwie, pomagał przy organizacji festiwalu akademickiego w Lake Forest, ale związany był też z teatrem. Podczas studiów na Harvardzie aktywnie działał w miejscowym teatrze, a stypendium Rockefellera pozwoliło mu na wyjazd do Europy i zdobywanie doświadczeń w najsłynniejszych awangardowych trupach teatralnych.

Do realizacji filmów dojrzewał powoli. Najpierw studiował literaturę, a dopiero później reżyserię w Amerykańskim Instytucie Filmowym w Los Angeles, gdzie w roku 1975 objął posadę asystenta. W tym czasie zajmował się głównie dziennikarstwem (współpracował z wieloma popularnymi czasopismami amerykańskimi), pisał scenariusze, ale realizował też etiudy - jedna z nich, "Timothy and the Angel" (1976) wygrała w konkursie filmów studenckich festiwalu filmowego w Chicago i zwróciła na młodego twórcę uwagę telewizyjnych producentów.

Tak rozpoczął się ważny, telewizyjny etap kariery Edwarda Zwicka, który jako scenarzysta, reżyser i producent zrealizował m.in. serial "Family" (1976) i obraz "Special Bulletin" (1983), którym rozpoczął współpracę z Marshallem Herskovitzem. Podczas pracy nad "Special Bulletin" panowie tak bardzo się polubili, że postanowili pracować odtąd razem w ramach założonej przez siebie firmy The Bedford Fallus Company - produkowane przez nią seriale przynosiły nagrody (Emmy i Złoty Glob dla "Once and Again" oraz "thirtysomething") i popularność wśród widzów ("My So-Called Life", "Relavity").

Na dużym ekranie Edward Zwick debiutował późno, bo w roku 1986 - wtedy to zrealizował na podstawie głośnej sztuki Davida Mameta "Perwersja seksualna w Chicago" popularną komedię "Ta ostatnia noc" z Demi Moore. Prawdziwe uznanie zdobył jednak filmem następnym, opowieścią o regimencie Murzynów w czasie wojny secesyjnej "Chwała" z roku 1989 (obraz uhonorowano trzema Oscarami, a samego Zwicka nominacją za reżyserię do Złotego Globu), a reżyserską klasę potwierdził "Wichrami namiętności" (1994) z Anthonym Hopkinsem i Bradem Pittem, monumentalną sagą o wielopokoleniowej rodzinie Ludlowów (kolejna nominacja do Złotego Globu za najlepszą reżyserię).

Edward Zwick znany jest w Hollywood jako oddany propagator talentu Denzela Washingtona - aktor zawdzięcza reżyserowi nie tylko udane role w dramacie wojennym "Szalona odwaga" (1996) i thrillerze "Stan oblężenia" (1998), ale przede wszystkim swojego pierwszego Oscara i Złotego Globa za drugoplanową rolę w filmie "Chwała". Z drugiej strony Zwick - oprócz reżyserii (ostatnio, po pięcioletniej przerwie powrócił na duży ekran "Ostatnim samurajem" z Tomem Cruisem) - ogromne sukcesy odnosi jako producent. To on właśnie wyprodukował "Zakochanego Szekspira" (1998), film "Sam" z Michelle Pfeiffer i Seanem Pennem (2001) oraz "Traffic" (2000) Stevena Soderbergha. "Producent to nie tylko człowiek, który liczy pieniądze i dba o oglądalność" - mówił Zwick w jednym z wywiadów. "To ktoś, kto powinien swoim kolegom stworzyć najbardziej komfortowe warunki, by praca i sprawne rzemiosło mogły zmienić się na ekranie w prawdziwe kino".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...