Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: GARY ROSS

REŻYSERZY: GARY ROSS

Directors: Gary Ross
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 25.07.2004 r.
343

GARY ROSS jest żywym zaprzeczeniem teorii głoszącej, że talentu się nie dziedziczy. Gary jest synem słynnego scenarzysty Arthura Rossa, pisarza wciągniętego na niesławną "czarną listę" hollywoodzkich komunistów, autora, który napisał szereg filmów otoczonych dziś kultem, by wymienić "Potwora z Czarnej Laguny".

Nie jest więc wielką niespodzianką, że Ross junior zaczynał karierę w kinie właśnie od fachu scenarzysty. Urodzony w Los Angeles wychowywał się w środowisku ludzi kina; jako główny przedmiot studiów wybrał oczywiście film. Przed dyplomem porzucił uczelnię i zaokrętował się na łodzi rybackiej, by, jak tłumaczył po latach, "poznać prawdziwe życie". Przede wszystkim jednak próbował swoich sił jako pisarz. Z literackich ambicji Rossa nie wyniknęło nic wielkiego, teksty młodego człowieka były jednak na tyle dobre, że zwróciły uwagę hollywoodzkich producentów. Gary Ross zaczął pisać scenariusze. Jeden z nich, stworzony wspólnie z Anne Spielberg (siostrą reżysera Stevena) okazał się strzałem w dziesiątkę. Na podstawie tekstu Spielberg i Rossa została zrealizowana przebojowa komedia "Big" w reżyserii Penny Marshall, a scenarzyści otrzymali nominację do Oscara. Ross znalazł się w gronie najbardziej wziętych pisarzy pracujących dla Hollywood. Wkrótce udowodnił, że nie stało się tak przypadkowo - następną nominację do Nagrody Akademii dostał już w 1993 roku za scenariusz do filmu "Dave".

Za kamerą stanął po raz pierwszy w 1998, by nakręcić fantastyczną komedię "Miasteczko Pleasentville", oczywiście według własnego scenariusza. Niestety dla Rossa film wszedł na ekrany mniej więcej w tym samym czasie, co "Truman Show" Petera Weira. Oba filmy oparte były na podobnym pomyśle; "Miasteczko Pleasentville" zginęło w cieniu efektownego obrazu australijskiego mistrza. Ross odbił sobie rozczarowania związane z recepcją swojego reżyserskiego debiutu kilka lat później i to z nawiązką. W 2003 na ekrany wszedł "Seabiscuit" - ekranizacja bestsellerowej powieści Laury Hildebrand. Film okazał się jednym z najważniejszych obrazów roku w USA, a Gary Ross odebrał trzecią w swojej karierze nominację do Oscara za scenariusz.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...