Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: HAROLD BECKER

REŻYSERZY: HAROLD BECKER

Directors: Harold Becker
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 14.03.2004 r.
343

Mocne, sensacyjne, dopracowane w szczegółach kino w gwiazdorskiej obsadzie, to znak firmowy HAROLDA BECKERA. Umiarkowani entuzjaści podobnej twórczości zazwyczaj mówią o nim "komercja", zwolennicy nazywają ją "filmem dla ludzi".

Wiele obrazów Beckera, nawet tych z początku niezauważanych przez krytykę, widzowie od razu przyjęli z przychylnością. Trudno się dziwić - to rozrywka w znakomitym wydaniu.

Pochodzący z Nowego Yorku Becker jako przedmiot studiów wybrał Wydział Sztuki w Instytucie Pratta. Zaczynał do fotografii i filmów reklamowych. Ujście dla swojej pasji znajdował też w krótkometrażówkach i dokumentach. Kiedy kilka z nich zostało zauważonych i nagrodzonych, Becker mógł zrealizować pierwszą fabułę z prawdziwego zdarzenia - "The Ragman's Daughter" (1972). Nie był to samodzielny debiut w dokładnym tego słowa znaczeniu - Becker podzielił się reżyserią tego niskobudżetowego filmu z Souterem Harrisem.

Becker jest perfekcjonistą - siedem kolejnych lat zajęło mu szukanie scenariusza, który dałby mu sposobność do pełnego wykazania się zdobytymi umiejętnościami. W końcu wybór padł na oparty na faktach kryminał "Cebulowe pole" (1979) z Jamesem Woodsem. Przełomem w karierze reżysera okazała się "Szkoła kadetów" (1981) - sugestywny dramat rozgrywający się w elitarnej szkole wojskowej, w którym swoje pierwsze poważne role zagrali Tom Cruise i Sean Penn. Kolejnym obrazem, którym Becker zwrócił na siebie uwagę było "Morze miłości" (1989) - niebanalny kryminał z wątkiem romantycznym, z udziałem Ala Pacino i Ellen Barkin. Pacino to zresztą jeden z ulubionych aktorów Beckera. Nic więc dziwnego, że reżyser powierzył mu główną rolę w swoim kolejnym dreszczowcu - "City Hall" (1993), opowiadającym o korupcji w polityce. Innym bliskim Beckerowi aktorem jest Alec Baldwin, który zagrał wraz z Nicole Kidman i Billem Pullmanem w "Malice" z 1989 i u boku Bruce'a Willisa w "Kodzie Merkurego" (1996). W 2001 Becker nakręcił "Teren prywatny" - psychologiczny thriller, do którego zatrudnił Johna Travoltę.

Filmowe dokonania Harolda Beckera, choć nieliczne, są dowodem na to, że sprawne rzemiosło może być prawdziwą sztuką.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...