Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: IRWIN WINKLER

REŻYSERZY: IRWIN WINKLER

Directors: Irwin Winkler
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 12.09.2004 r.
343

Bohaterem tego odcinka amerykańskiej serii dokumentalnej poświęconej najwybitniejszym twórcom Hollywood jest Irwin Winkler, rzutki i kreatywny producent, który w latach 90. rozpoczął udaną karierę reżysera.

Winkler znany jest między innymi jako producent wszystkich pięciu części przygód boksera Rocky'ego, a także ze swojej długoletniej współpracy z Martinem Scorsese.

Winkler, absolwent prestiżowego New York University założył w 1966 wraz Robertem I. Chartoffem niezależną spółkę producencką. Pierwszym projektem młodych filmowców był "Double Trouble" z udziałem króla rock'n rolla, Elvisa Presley'a. Później przyszły takie filmy jak "Czyż nie dobija się koni" i "The Centurions". Na początku lat 70. Winkler i Chartoff byli już liczącymi się postaciami rynku producenckiego. Największe sukcesy miały jednak dopiero nadejść. W połowie dekady Winkler i jego wspólnik zainteresowali się projektem nikomu wówczas nieznanego Sylvestra Stallone. Filmem tym był oczywiście "Rocky". Opowieść o ciężkiej, pełnej wyrzeczeń drodze do sukcesu młodego ambitnego boksera zdobyła ogromną popularność, ze Stallone'a uczyniła gwiazdę, a Winklerowi i Charltonowi przyniosła Oscara w kategorii najlepszego filmu. Producenci wracali do postaci Rocky'ego jeszcze czterokrotnie, biorąc udział w realizacji wszystkich sequeli przeboju z 1976 roku.

"Rocky" otworzył nowy rozdział w karierze Winklera. W II połowie lat 70. producent związał się z Martinem Scorsese, czuwając nad realizacją obrazów należących do największych dokonań tego znakomitego reżysera. Współpraca rozpoczęła się od filmu "New York, New York" z 1977 roku. Potem przyszła kolej na "Wściekłego byka", za którego Winkler otrzymał nominację do Oscara za najlepszą produkcję. Następną nominację do Nagrody Akademii producent dostał za "Chłopców z ferajny" - znów w reżyserii Martina Scorsese.

Tymczasem w 1991 roku Irwin Winkler sam debiutował jako reżyser filmem "Guilty by Suspicion" z udziałem Roberta de Niro. Wśród następnych samodzielnych projektów Winklera znalazła się między innymi sensacyjna "Sieć" z 1995 oraz "De-Lovely". - biografia muzyka Cole'a Portera. Kariera reżyserska nie oznaczała porzucenia pracy producenckiej. Do najbardziej znanych, ostatnich projektów Irwina Winklera należą "Kroniki portowe" z 2001 roku, film w reżyserii Lassego Hallstroma.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...