Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: JAN DE BONT

REŻYSERZY: JAN DE BONT

Directors: Jan De Bont
film dokumentalny, USA, 58 min.

Premiera w Ale kino+: 29.05.2005 r.
343

Dokument przedstawiający sylwetkę JANA DE BONTA - holenderskiego filmowca, który w latach 90. stał się jednym z najbardziej wziętych specjalistów od wysokobudżetowych, hollywoodzkich widowisk rozrywkowych.

Jan De Bont urodził się w 1943 roku Eindhoven. Od połowy lat 60. pracował jako operator filmowy w kinematografii holenderskiej. Na przełomie lat 70. i 80., podobnie jak wielu jego pracujących w branży filmowej rodaków (m.in. aktor Rutger Hauer i reżyser Paul Verhoeven), De Bont przeniósł się do Hollywood. W krótkim czasie zrobił imponującą karierę jako autor zdjęć do amerykańskich przebojów; Holender ma koncie między innymi "Szklaną pułapkę", oraz filmy reżyserowane przez Paula Verhoevena: "Ciało i krew" i "Nagi instynkt". W 1992 De Bont po raz ostatni wystąpił w roli operatora filmowego kręcąc zdjęcia do trzeciej części popularnego cyklu kryminalnego "Naga broń". Następny rok przyniósł reżyserski debiut Holendra - sensacyjny hit "Speed: niebezpieczna szybkość". Film odniósł oszałamiający sukces komercyjny i z miejsca postawił De Bonta wśród najbardziej rozchwytywanych hollywoodzkich realizatorów kina akcji. Holenderski filmowiec potwierdził swoje reżyserskie umiejętności katastroficznym widowiskiem "Twister" i drugą częścią przebojowego "Speeda".

Po chłodno przyjętym przez publiczność horrorze "Nawiedzony" De Bont wrócił niedawno na szczyt drugą częścią przygód Lary Croft "Tomb Raider: Kolebka życia". Obecnie Holender przygotowuje się do realizacji thrillera zatytułowanego "Meg" - opowieści o monstrualnym rekinie-ludojadzie, który, według zapewnień producentów, ma przyćmić kultowe "Szczęki" Stevena Spielberga.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...