Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: JAY RUSSELL

REŻYSERZY: JAY RUSSELL

Directors: Jay Russell
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 7.08.2005 r.
343

Dokument poświęcony twórcy "Płonącej pułapki" - Jay'owi Russellowi.

JAY RUSSELL urodził się 10 stycznia 1960 w amerykańskim miasteczku North Little Rock w stanie Arkansas. Za kamerą stanął już w wieku 19 lat - nakręcił wtedy serię reklamówek dla wydziału turystki w Arkansas. I choć start był obiecujący, Jay porzucił wkrótce próby reżyserskie dla muzyki - głównie z powodu stypendium przyznanemu przez uniwersytet w Memphis na wydziale bluesa. Blues jednak na krótko zaabsorbował szerokie zainteresowania przyszłego twórcy "Płonącej pułapki". Russell zatęsknił za filmem i... rzucił Memphis University.

Przygodę z kinem zaczął od nauki w Film School of Columbia University, gdzie studiował m.in. pod kierunkiem samego Milosa Formana. Wielokrotnie nagradzany (m.in. przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences i Louis B. Mayer Foundation) otrzymał wreszcie zaproszenie z Sundance Institute Workshop do zrealizowania własnego projektu "Koniec trasy". Film ten, którego Russell był reżyserem i scenarzystą, mimo niewątpliwie słabszych miejsc uznany został przez krytykę za udany debiut, a Russell - za kogoś, w kogo warto zainwestować.

Wtedy to w młodym twórcy odezwała się kolejna pasja - filmy dokumentalne. Rozpoczął współpracę z Discovery Channel, gdzie wyprodukował i wyreżyserował podziwianą przez znawców gatunku serię "Amazing America". Nic dziwnego, że wkrótce po zdolnego twórcę upomniały się inne kanały specjalizujące się w dokumentach: NBC, CBS, PBS czy USA Network. I właśnie podczas pracy nad cyklem "Great Drives" Russell poznał pisarza Williego Morrisa, który zdradził mu, że pracuje nad nową książką - autobiografią, w której centralne miejsce zajmuje pies. Książka miała się nazywać "Mój przyjaciel, Skip" - a jej ekranizacja stała się kolejnym fabularnym sukcesem Russella.

Zachęcony powodzeniem już trzy lata później przystąpił do kolejnej ekranizacji książki - tym razem osnową scenariusza była urokliwa powieść Natalie Babbitt "Tuck Everlasting" (w Polsce film ukazał się pod tytułem "Źródło młodości"). Film, nakręcony w studio Disneya, okazał się uniwersalnym przesłaniem, kierowanym do publiczności w każdym wieku, zaś Russella okrzyknięto specjalistą od kina rodzinnego.

Niestety, Jay Russell postanowił spróbować swoich sił w skrajnie różnym gatunku. Jego sensacyjny film "Płonąca pułapka" o pracy strażaków z małego miasteczka raził nieprzemyślanym scenariuszem i pompatycznym, naiwnym przesłaniem. Pozostaje mieć nadzieję, że romans z kinem sensacyjnym będzie w artystycznym życiu Jaya Russella tylko mało znaczącym epizodem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...