Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: LASSE HALLSTROM

REŻYSERZY: LASSE HALLSTROM

Directors: Lasse Hallstrom
film dokumentalny, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 22.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 31 miejsce w rankingu

Realizm przyprawiony dużą porcją magii i poezji, niepowtarzalny, liryczny klimat i przede wszystkim umiejętność tworzenia niezwykłych, czasem ekscentrycznych ale zawsze trójwymiarowych i zapadających w pamięć postaci - to wszystko sprawia, że każdy nowy obraz LASSE HALLSTROMA staje się wydarzeniem.

Szwedzki reżyser od kilkunastu lat pracuje głównie w USA, ale w odróżnieniu od wielu innych Europejczyków "wchłoniętych" przez tamtejszą kinematografię (np. Ridley'a Scotta, Wolfganga Petersena czy Paula Verhoevena), nigdy nie uległ zjawisku zwanemu hollywoodyzacją. Przeciwnie, Hallström pozostaje być może najbardziej europejskim spośród pracujących w Ameryce filmowców.

Lasse Hallström należał do tych cudownych, samorodnych talentów, które pierwszy film realizują w podstawówce, a w liceum zaczynają profesjonalną karierę. Syn pisarki i zafascynowanego filmem dentysty ze Sztokholmu swój pierwszy, kilkuminutowy thriller nakręcił na kamerze 8mm w wieku 10 lat. Kiedy miał lat 16 sprzedał pierwszy film dla szwedzkiej telewizji. Następną dekadę spędził robiąc autorskie dokumenty i programy - zwykle sam występował nie tylko w roli reżysera, lecz także operatora i montażysty. W latach 70. stał się nadwornym filmowcem szwedzkiej supergrupy ABBA - kręcił dla niej teledyski, a 1977 wyprodukował poświęcony zespołowi pełnometrażowy dokument.

Przełomem w karierze Szweda był obraz "My Life as a Dog" z 1985 r., częściowo autobiograficzna, oryginalna historia o dojrzewaniu, która została nominowana do Oscara i doczekała się wprowadzenia do dystrybucji w USA. Po tym sukcesie Hallström wrócił jeszcze do Szwecji, by nakręcić dwa filmy dla młodych widzów na podstawie klasycznego cyklu Astrid Lindgren "Dzieci z Bullerbyn", ale już 1991 roku debiutował w Stanach obrazem "Once Around". Film został przychylnie przyjęty przez krytykę, ale prawdziwym, międzynarodowym przebojem stała się następna amerykańska produkcja Hallströma, "Co gryzie Gilberta Grape'a". Ta zabawna wzruszająca i niecodzienna opowieść przyniosła rewelacyjną kreację Johnny'ego Deppa, prawdziwym odkryciem okazał się jednak młodziutki wówczas Leo DiCaprio, który za rolę u Szweda otrzymał nominację do Oscara. Od tej pory Hallström kroczy od sukcesu do sukcesu (wystarczy wspomnieć takie filmy jak "Wbrew regułom", "Czekolada" albo nominowane do Oscara "Kroniki portowe"), nie idąc jednocześnie na artystyczne kompromisy i wciąż kręcąc kino ambitne, wzruszające i oryginalne. Oprócz filmu reżyser ma drugą wielką miłość - jest nią znana szwedzka aktorka Lena Olin, kiedyś "odkryta" przez samego Ingmara Bergmana, a obecnie pracująca, podobnie jak jej mąż, głównie w USA.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...