Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: MICHAEL BAY

REŻYSERZY: MICHAEL BAY

Directors: Michael Bay
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 8.08.2004 r.
343

Filmografia MICHAELA BAY'A to zaledwie kilka tytułów, ale jeżeli wziąć pod uwagę wyniki finansowe zrealizowanych przez niego filmów, reżyser wyrasta na jedną z najważniejszych postaci współczesnego Hollywood.

Bay należy do elitarnego grona realizatorów, których wszystkie filmy osiągnęły box office przekraczający 100 milionów dolarów. Wpływy ze wszystkich reżyserowanych przez niego produkcji dawno przekroczyły miliard dolarów. Zanim Bay zajął się kręceniem wielkich przebojów, robił teledyski dla pierwszoligowych gwiazd (m.in. dla Meatloafa, Tiny Turner i Lionela Richie) oraz reklamy. W tej ostatniej dziedzinie osiągnął wszystko, co jest do osiągnięcia w branży. Michael Bay zdobył w kategorii filmu reklamowego niemal każdą liczącą się międzynarodową nagrodę. Opromieniony sławą jednego z najbardziej błyskotliwych amerykańskich realizatorów reklamówek, w 1995 roku wkroczył w świat filmu fabularnego. Jego pierwszy obraz, sensacyjne widowisko "Bad Boys" okazał się międzynarodowym hitem. Podobnie miało być z każdym następnym przedsięwzięciem Bay'a: sensacyjna "Twierdza", katastroficzny "Armagedon", wojenny "Pearl Harbour", druga część "Bad Boys" - każdy z tych filmów trafiał idealnie w gusta widzów. Każdy był też zrealizowaną z ogromnym rozmachem superprodukcją. Przy "Bad Boys" Bay rozpoczął współpracę z potężnym hollywoodzkim producentem Jerrym Bruckheimerem, z którym miał w przyszłości kręcić wszystkie swoje filmy.

Filmowcy pracujący z Bay'em opowiadają, że reżyser nie ma serca do scen psychologicznych czy budujących charaktery bohaterów - sekwencje tego rodzaju stara się zrealizować jak najszybciej, ograniczając ich obecność do niezbędnego minimum. Żywiołem Bay'a jest akcja w inscenizacji, której jest mistrzem. Autor "Bad Boys" tak angażuje się w realizację spektakularnych sekwencji, że potrafi wyłożyć prywatne pieniądze, by dokładniej je dopracować. Może sobie jednak na to pozwolić. Za samo "Pearl Harbour" otrzymał ponad 25 milionów dolarów (honorarium plus udział w zyskach z dystrybucji) stając się w ten sposób jednym z najlepiej zarabiających reżyserów Hollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...