Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: MICHAEL CATON-JONES

REŻYSERZY: MICHAEL CATON-JONES

Directors: Michael Caton-Jones
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 18.12.2005 r.
343

Portret reżysera, który karierę rozpoczął ambitnym, polityczno-erotycznym filmem "Skandal", a siedemnaście lat później został reżyserem "Nagiego instynktu 2".

Kiedy miał osiemnaście lat opuścił rodzinne Broxburn w Szkocji i przeniósł się do Londynu, aby marzyć tam o karierze filmowej i pracować w teatrach. Udało mu się dostać do National Film School, gdzie szybko zwrócił na siebie uwagę dwoma krótkometrażowymi filmami "Liebe Mutter" i "The Riveter". O zdolnego studenta upomniała się wkrótce telewizyjna stacja BBC, dla której nakręcił dwa filmy "Brond" i "Lucky Sunil". Było to w roku 1988, kiedy Caton-Jones, wtedy już po trzydziestce planował mocne wejście na wielki ekran. Zadebiutował rok później kontrowersyjnym filmem "Skandal" osnutym na motywach słynnej afery Johna Profumo, sekretarza stanu ds. wojskowych, który miał romans z tancerką topless i kochanką agenta KGB Jewgienija Iwanowa.

Z jednej strony film odsłaniał smutną prawdą o człowieku, który wskutek niekontrolowanych popędów traci własną godność i sprzedaje swój kraj, z drugiej jednak szokował publiczność sporą - jak na tamte czasy - dawką nagości: podobno podczas kręcenia sceny orgii ekipa odkryła, że dwoje statystów naprawdę uprawiało seks (z tego powodu filmowi groziło zakwalifikowanie do kategorii X, czyli od 21 lat). Udanym debiutem Caton-Jones otworzył sobie drogę do amerykańskiej Fabryki Snów, gdzie powstały jego najbardziej znane filmy: "Doktor Hollywood" z Michaelem J. Foxem, "Chłopięcy świat" z Robertem De Niro i nieznanym jeszcze wówczas Leonardem DiCaprio czy "Rob Roy" z Liamem Neesonem.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...