Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: NORA EPHRON

REŻYSERZY: NORA EPHRON

Directors: Nora Ephron
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 14.04.2004 r.
343

W Hollywood często zdarza się, że dzieci sławnych aktorów same zostają sławnymi aktorami. Przypadek NORY EPHRON potwierdza tę regułę - tyle, że w tym wypadku nie chodziło o dziedziczenie talentów scenicznych, lecz scenopisarskich.

Rodzice Nory - Phoebe i Henry Ephronowie - należeli do najbardziej wziętych scenarzystów hollywoodzkich lat 50. i 60. Kiedy ich córka podrosła sama zaczęła pisać. Już trzeci scenariusz, "Silkwood" z roku 1983, zdobył dla Nory nominację do Oscara. Był to początek wielkiej kariery. Dziś Nora Ephron uważana jest za najlepszą w Hollywood specjalistkę od romantycznych komedii. W latach 90. jej filmy zrewolucjonizowały ten gatunek - wszystko czego dotkanie się Nora zamienia się w złoto.

O Norze Ephron zrobiło się naprawdę głośno w roku 1989, kiedy na ekrany wszedł film "Kiedy Harry poznał Sally". Ephron była scenarzystką i współproducentem tej romantycznej komedii, która niespodziewanie dla samych twórców okazała się jednym z największych przebojów przełomu lat 80. i 90. Stąd był już tylko krok do samodzielnego kręcenia filmów. W 1992 Nora debiutowała jako reżyser filmem "This is my life", oczywiście według własnego scenariusza, który przygotowała wraz siostrą. W następnym roku Ephron napisała, wyprodukowała i zrealizowała "Bezsenność w Seatle" - historię w utrzymaną w klimacie "Kiedy Harry poznał Sally" i kolejny oszałamiający sukces komercyjny. Trylogię przebojowych komedii romantycznych zamknęła w 1998 równie udanym filmem "Masz wiadomość".

Filmy Nory Ephron są ciepłe, romantyczne, ale jednocześnie realistyczne - ich bohaterowie trzeźwo chodzą po ziemi, żyją w prawdziwym świecie. Znakiem firmowym scenarzystki-reżyserki są postacie silnych, niezależnych kobiet, które poszukują miłości, ale wiedzą, czego chcą i dalekie są od biernych i przesłodzonych bohaterek starego Hollywood. W filmach podpisywanych przez Norę Ephron takie postacie najczęściej gra jej ulubiona aktorka, Meg Ryan - ale w Hollywood nie jest tajemnicą, że prawdziwym pierwowzorem tych postaci jest sama... Nora Ephron, która znana jest z wplatania w swoje scenariusze zakamuflowanych wątków autobiograficznych.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...