Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: PETER HYAMS

REŻYSERZY: PETER HYAMS

Directors: Peter Hyams
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 6.11.2005 r.
343

Sylwetka PETERA HYAMSA - reżysera, który odważył się nakręcić remake znakomitego obrazu Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna".

Nie ma zapewne lepszego malarza wśród reżyserów i lepszego reżysera wśród współczesnych malarzy. Peter Hyams bowiem malarstwa uczył się zanim jeszcze zaczął chodzić do szkoły. Urodzony 26 lipca 1943 roku w Nowym Jorku wzrastał w atmosferze szacunku dla sztuki i artystów, doskonaląc kolejne odkrywane w sobie talenty. Jako czternastolatek zainteresował się fotografią na tyle skutecznie, że już kilka lat później współpracował z wybitnymi fotografikami. Z tego okresu pozostało Hyamsowi świetne wyczucie kadru i talent operatorski (reżyser jest autorem zdjęć do większości swoich filmów).

Po skończeniu Hunter College Hyams dostał się na uniwersytet w Syracuse, gdzie pomyślnie ukończył wydział muzyki i sztuki. Przez chwilę był perkusistą jazzowym - grywał m.in. z tak ważnymi dla amerykańskiego jazzu muzykami jak Bill Evans i Maynard Fergusson, a posłuchać można go było chociażby na Newport Jazz Festival.

Kiedy skończył 21 lat zaczął pracować w TV CBS, gdzie przez pewien czas pełnił nawet funkcję korespondenta wojennego w Wietnamie. Pierwsze kroki w przemyśle filmowym stawiał jako autor scenariuszy, m.in. do filmu "T.R. Baskin" z Candice Bergen uwielbianą jako tytułowa postać w serialu "Murphy Brown". Po kilku próbach telewizyjnych wyreżyserował swój pełnometrażowy debiut, komedię "Policjanci" (1973) z Elliottem Gouldem. Czas Hyamsa nadszedł wraz z końcem lat 70. - kasowym przebojem okazał się i "Koziorożec jeden" - utrzymany w duchu "MASH-a" sensacyjny film przygodowy - i o rok późniejszy "Hanover Street", historia romansu z drugą wojną światową w tle. Finansowy sukces Hyams wykorzystał na założenie firmy producenckiej, dzięki której mógł w 1984 roku zaryzykować gigantyczne przedsięwzięcie: nakręcenie remake'u słynnego obrazu Stanleya Kubricka "2001:Odyseja kosmiczna" z przesunięciem akcji o dziewięć lat do przodu. "2010: Odyseja kosmiczna", mimo imponujących efektów specjalnych, okazała się jednak filmem nieudanym. Ostre głosy krytyki nie pozbawiły zapału reżysera, który odtąd niemal co roku kręcił nowy film.

Jego produkcje to zazwyczaj sprawnie zrobione kino rozrywkowe z nienagannym montażem i dopracowanymi, malarskimi zdjęcia. Do najbardziej znanych filmów Hyamsa należą "Strażnik czasu" (1994) czy "Nagła śmierć" (1995) z Jean-Claudem Van Dammem, "Niewygodny świadek" (1990), a także kostiumowy obraz "D'Artagnan" (2001). Jego ostatnim filmowym przedsięwzięciem jest thriller science fiction "Grzmot" oparty na kultowej powieści Raya Bradbury'ego.

Obecnie mierzący prawie dwa metry reżyser, producent i operator Peter Hyams mieszka w Kalifornii z żoną George-Ann i trójką synów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...