Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: ROB COHEN

REŻYSERZY: ROB COHEN

Directors: Rob Cohen
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 4.09.2005 r.
343

Portret ROBA COHENA - jednego z największych specjalistów od amerykańskiego kina akcji.

Rob Cohen to dziś ikona amerykańskiego showbiznesu, z którym związany jest od blisko trzydziestu lat. Ten sprawny reżyser i producent - zanim podbił amerykański przemysł filmowy - ukończył Uniwersytet Harvarda z dyplomem... magistra antropologii. I być może byłby dziś cenionym badaczem kultur tradycyjnych, gdyby na drugim roku nie zainteresował się filmem. Został asystentem Daniela Petrie'ego przy filmie "Silent Night, Lonely Night" i rozpoczął swoją przygodę z telewizją.

Po studiach otrzymał pracę w International Famous Agency, którą porzucił wkrótce dla stanowiska dyrektora departamentu filmów telewizyjnych w 20th Century Fox Television. Jednak telewizja nie wyleczyła go z marzeń o wielkim kinie. Chętnie przyjął więc posadę dyrektora wykonawczego w firmie Motown, gdzie jako producent zdobył uznanie takimi obrazami, jak "Scott Joplin" (biografia króla ragtimu) czy "Thank God It's Friday" (hit lat 70. z Donną Summer w roli głównej).

W 1978 roku Rob Cohen uznał, że czas zacząć pracować "na swoim" i założył własną firmę producencką, w której dorobku znajdują się m.in. "Ironweed" z Jackiem Nicholsonem i Meryl Streep, nominowane do Oskara "Czarownice z Eastwick", "The Hard Way" z Michaelem J. Foxem czy słynna komedia romantyczna "Ptaszek na uwięzi" z Melem Gibsonem i Goldie Hawn.

Jako reżyser zadebiutował w 1980 roku skromnym obrazem "A Small Circle of Friends" opisującym środowisko studentów Harvardu. Za to kolejny film "Smok: Historia Bruce'a Lee" (1993) wyraźnie nawiązywał już do stylistyki kina akcji, w którym Cohen czuje się najlepiej. Zrealizowany wkrótce "Ostatni smok" (1996) okazał się przełomem w sposobie traktowania efektów specjalnych. Wygenerowany cyfrowo szlachetny potwór to pierwszy wirtualny i zarazem pierwszoplanowy bohater w historii produkcji filmowej. Następnym obrazem, thrillerem "Tunel" reżyser udowodnił, że ma też talent do opowiadania historii z dreszczykiem. Do takich należał dobrze przyjęty film "Sekta" (2000) pokazujący świat we władzy elitarnych, tajnych stowarzyszeń i późniejszy "xXx" (2002) z udziałem Vina Diesela i Samuela L. Jacksona. Na koncie Cohena widnieje też kasowy przebój "Szybcy i wściekli" (2001), w którym sam twórca wystąpił w roli... dostarczyciela pizzy.

Najnowszy film Amerykanina "Stealth" (2005) nie trafił jeszcze do polskiej dystrybucji, ale wielbiciele ekranowych emocji z pewnością nie będą zawiedzeni. Nazwisko Rob Cohen to przecież znak firmowy popisowych pościgów, nieoczekiwanych zwrotów akcji i oszałamiającego tempa montażu. Docenili to już widzowie, nie doceniła za to amerykańska Akademia Filmowa - Cohen, mimo kilku nominacji do Oscara, wciąż czeka na upragnioną statuetkę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...