Ale kino+
alekino+
Film. REŻYSERZY: ROBERT BENTON

REŻYSERZY: ROBERT BENTON

The Directors: Robert Benton
film dokumentalny, USA, 59 min.

Premiera w Ale kino+: 27.06.2004 r.
343

ROBERT BENTON to filmowiec pracujący rzadko - ale za to niemal wszystko, co wyszło spod ręki tego wytrawnego reżysera i scenarzysty to rzeczy wyjątkowe, o których się pamięta.

Urodzony w 1932 roku artysta wyreżyserował zaledwie 10 filmów, ale to wystarczyło by zdobyć 7 nominacji do Oscara i trzy statuetki. Pozostałe nagrody, którymi wyróżnione zostały jego autorskie filmy, trudno by zliczyć; sama "Sprawa Kramerów" zdobyła pięć Oscarów i cztery Złote Globy.

Pochodzący z Teksasu Benton zaczynał karierę jako dziennikarz w nowojorskim magazynie Esquire. Poznał tam Davida Newmana, z którym założył autorską spółkę scenopisarską. Ich pierwszą wspólną pracą był film oparty na motywach autentycznej historii Bonnie Parker i Clyde'a Barrowa. Benton miał osobisty związek z tą legendarną sprawą; jego ojciec był obecny na pogrzebach obojga słynnych bandytów. Scenariusz został odrzucony przez dwudziestu kolejnych reżyserów. Zainteresował się nim w końcu Arthur Penn. Film "Bonnie i Clyde" zrobił furorę, a Benton i Newman otrzymali nominację do Oscara, otwierając sobie drogę do kariery w Hollywood.

Benton korzystał ze świeżo zdobytej sławy ostrożnie, starannie przygotowując swoje projekty i angażując się tylko w rzeczy ciekawe. Napisał scenariusze do "What's Up, Doc?" Petera Bogdanovicha i, wspólnie z Mario Puzo, do "Supermana" w reżyserii Richarda Donnera. Sam debiutował jako reżyser w 1972 roku antywesternem "Bad Company". Największym sukcesem filmowca miała okazać się "Sprawa Kramerów" - obsypany nagrodami melodramat z popisowymi rolami Dustina Hoffmana i Meryl Streep. W następnych latach Benton zrealizował między innymi "Miejsca w sercu" i "Nadine", by następny spektakularny sukces odnieść w 1994 roku filmem "Naiwniak", który znów rozbił bank z nagrodami. Od tego czasu reżyser zaproponował zaledwie dwa obrazy ("Półmrok" i niedawny "Human Stain"), a nowa premiera spodziewana jest nieprędko, jednak Robert Benton jest żywą ilustracja zasady, że liczy się jakość, a nie ilość - ten stający za kamerą raz na kilka lat artysta pozostaje jedną z najbardziej cenionych i szanowanych postaci Hollywood.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...