Ale kino+
alekino+
Film. Ricky

Ricky


komediodramat fantasy, Francja/Włochy, 2009, 85 min.
reżyseria: Francois Ozon, François Ozon
obsada: Alexandra Lamy, Andre Wilms, André Wilms, Arthur Peyret, Jean-Claude Bolle-Reddat, John Arnold, Marilyne Even, Melusine Mayance, Mélusine Mayance, Sergi Lopez, Veronique Joly
Premiera w Ale kino+: 12.10.2012 r.
5.00
343
5 głosy | 180 miejsce w rankingu
Ricky

Katie (Alexandra Lamy) pracuje w fabryce chemicznej w przemysłowym mieście na północy Francji. Mieszka na podmiejskim blokowisku i samotnie wychowuje siedmioletnią córkę Lisę (Meluzyna Mayance).

Dziewczynka jest bardzo rezolutna i przesadnie odpowiedzialna na swój wiek. Pewnego dnia Katie poznaje w fabryce Paco (Sergi Lopez), imigranta z Hiszpanii. Zaczynają się spotykać. Owocem namiętnego romansu jest ciąża. Rodzi się chłopiec, któremu Lisa wymyśla imię Ricky. Niemowlak ciągle płacze. Katie zauważa na plecach syna sińce. Podejrzewa, że Paco bije chłopca. Mężczyzna wykorzystuje oskarżenie i wyprowadza się. Mimo tego sine ślady wciąż się powiększają. W końcu okazuje się, że plecach Ricky'ego wyrastają skrzydła.

FRANÇOIS OZON ("Basen", "5x2", "Czas, który pozostał") to jeden z najciekawszych francuskich reżyserów, mogący poszczycić się własnym, rozpoznawalnym stylem. W swoich filmach, do których sam pisze scenariusze, szuka odpowiedzi na pytanie, jaka jest prawdziwa natura człowieka. Pokazując skomplikowaną ludzką psychikę, odrzuca przyjęte normy społeczne i ma skłonność do przekraczania tabu. Łączy wizualny minimalizm z upodobaniem do czarnej groteski. Pierwszy pełnometrażowy film Ozona "Sitcom" brał udział w Międzynarodowym Tygodniu Krytyki w Cannes w 1998 roku. Na festiwalu w Berlinie obsada aktorska filmu "8 kobiet" otrzymała specjalnego Srebrnego Niedźwiedzia za wkład artystyczny, a film nagrodzili obecni tam dziennikarze. W 2007 roku "Angel" zamykał Berlinale, będąc nominowanym do nagrody Złotego Niedźwiedzia.

Scenariusz do "Ricky'ego" Ozon oparł na noweli "Moth" ze zbioru opowiadań brytyjskiej autorki Rose Tremain. Zdaniem reżysera film opowiada o tym, jakie zamieszanie wprowadza pojawienie się dziecka. Pokazuje rodzinę jako miejsce, w którym dzieje się coś pozytywnego, konstruktywnego, ale też jako pułapkę, z której pragnie się uciec. W miarę rozwoju wydarzeń widz staje się świadkiem złożonej ewolucji macierzyńskich impulsów głównej bohaterki. Kreacja Aleksandry Lamy ("Brice De Nice - nicejski ślizg", "Antidotum") sprawia, że historia przedstawiona w filmie jest bardzo wiarygodna. Pojawienie się nowego dziecka w życiu jej bohaterki staje się źródłem bogactwa, zarówno w znaczeniu dosłownym, jak i przenośnym, którym kobieta nie chce się z nikim dzielić.

Sergi Lopez ("Niewidoczni"), laureat Cezara ("Harry, twój najlepszy przyjaciel"), nominowany do nagrody Goya za "Labirynt fauna", gra Paco, postać z pozoru tylko negatywną, mężczyzna nie miał bowiem zbyt wiele czasu na to, aby jego ojcowskie uczucia mogły się w pełni rozwinąć. Czuje się odrzucony i motyw ten jest w filmie mocno zaakcentowany. Sposób ukazywania wydarzeń nadprzyrodzonych przypomina styl M. Night Shyamalana. Twórcom bardzo zależało, aby uciec od skojarzeń dziecka z aniołem, stąd skrzydła chłopca przypominają narząd ptaków.


CZYTAJ BLOG FILMOWY BARTOSZA ŻURAWIECKIEGO
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...