Ale kino+
alekino+
Film. Rio Grande

Rio Grande


western, USA, 1950, 101 min.
reżyseria: John Ford
obsada: Ben Johnson, Claude Jarman Jr., John Wayne, Maureen O'Hara
Premiera w Ale kino+: 1.08.2011 r.
5.00
343
10 głosy | 317 miejsce w rankingu
Rio Grande

John Wayne jako podpułkownik Kirby Yorke, który w obliczu klęski wojny z Apaczami oraz groźby sądu wojskowego próbuje odbudować relacje z żoną i synem.

Wkrótce po zakończeniu Wojny Secesyjnej siły Unii postanawiają zwrócić się przeciwko wojowniczemu plemieniu Apaczów. Podpułkownik Kirby Yorke (John Wayne) zostaje skierowany do jednego z fortów nad Rio Grande. Do fortu, po oblanym egzaminie na wojskowej uczelni, przybywa syn Yorke'a, Jeff (Claude Jarman Jr.), z którym od lat nie miał żadnego kontaktu. Za nim ściąga tu też jego matka, Kathleen (Maureen O'Hara), z którą podpułkownik rozstał się jeszcze podczas wojny. Yorke, skonfrontowany nieoczekiwanie z rodzinną przeszłością, zdaje sobie sprawę, że zależy mu na tym, aby poprawić stosunki z żoną i synem. Nawet gdyby kolidowało to z dopełnieniem żołnierskich obowiązków. Tymczasem jednak okazuje się, że plan Yorke'a, aby przechytrzyć Apaczów, jest niezgodny z prawem i może zaprowadzić pułkownika przed sąd wojskowy.

Odtwórca głównej roli, John Wayne, to jedna z najwybitniejszych postaci Hollywood, legenda westernu. Wśród ponad 150 filmów z jego udziałem wymienić należy przede wszystkim takie tytuły, jak: "Rzeka Czerwona", "Piaski Iwo Jimy", "Rio Bravo", "Alamo", "Fort Apache", "Nosiła żółtą wstążkę" czy "Spokojny człowiek". Za zrealizowane w 1969 roku "Prawdziwe męstwo" został nagrodzony Złotym Globem i Oscarem za najlepszą rolę męską. W "Rio Grande" partneruje mu Maureen O'Hara, z którą Wayne stworzył filmową parę w jeszcze trzech innych obrazach.

"Rio Grande" nakręcono w pośpiechu zaledwie w 15 dni, a na planie doszło do tragedii, kiedy podczas sceny przeprawy przez rzekę utonęło dwóch statystów. Choć branżowe pismo "Variety" kręciło nosem na film, publiczność z kin wychodziła zachwycona i poruszona.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...