Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. Ripper Street

Ripper Street


serial kryminalny, Wlk. Brytania, 2012
reżyseria: Tom Shankland
obsada: Adam Rothenberg, David Wilmot, Jerome Flynn, Matthew Macfadyen
Premiera w Ale kino+: 6.05.2015 r.
5.00
343
5 głosy | 59 miejsce w rankingu
Ripper Street

Wiktoriański Londyn, niesławna dzielnica Whitechapel i zawiłe śledztwo w sprawie nieuchwytnego mordercy prostytutek, znanego jako Kuba Rozpruwacz.

Londyn, kwiecień 1889 roku. Dywizja H próbuje utrzymać porządek w Whitechapel, przeludnionej dzielnicy, w której mieszka 67 tysięcy ludzi, w większości biednych lub pozbawionych środków do życia. Mija właśnie sześć miesięcy od ostatniego morderstwa Kuby Rozpruwacza. Brak efektów w sprawie złapania mordercy przyniosło inspektorowi Reidowi (Matthew Macfadyen) złą sławę. Tymczasem na ulicach znów giną kobiety. W śledztwie Reidowi pomaga lojalny, dobry w walkach wręcz sierżant Bennet Drake (Jerome Flynn) oraz kapitan Homer Jackson (Adam Rothenberg), mający doświadczenie jako chirurg w amerykańskiej armii i detektyw w agencji Pinkertona. Obaj mają zagmatwane życie prywatne i ciążące tajemnice z przeszłości.

"Ripper Street" jest jednym z niewielu seriali w historii, którego produkcję przywrócono na prośbę widzów. Petycję w tej sprawie podpisało 40 tysięcy Brytyjczyków. Fani pisali: "To świetny serial, dobrze osadzony w realiach epoki, z doskonałą obsadą i kostiumami. Można się z niego czegoś dowiedzieć, dzięki temu, że ciekawie łączy fikcję z prawdziwymi wydarzeniami, takimi jak śmierć człowieka-słonia". Albo: "To dobrze napisany, pięknie nakręcony, skłaniający do myślenia serial, z którego BBC powinno być dumne".

"Ripper Street" wiernie relacjonuje wydarzenia znane ze źródeł, choć chronologia niektórych została na potrzeby scenariusza przesunięta, nieraz o dziesięciolecia. Na przykład epidemię cholery na Broad Street (1854) i zabiegi lobotomii przedczołowej (1935) dzieli kilkadziesiąt lat. Niemniej, Vanessa Heggie, która na swoim blogu na Guardian Online bada historyczną poprawność "Ripper Street", potwierdza prawdziwość wielu faktów, postaci i zjawisk z serialu. Jest wśród nich oczywiście działalność Kuby Rozpruwacza, ale także budowa londyńskiego metra, początki nowoczesnej medycyny sądowej, wojna brytyjsko-egipska (1882), katastrofa parowca Princess Alice na Tamizie w 1878, strajk w londyńskich dokach (1889), skandal z Cleveland Street związany z osobistościami socjety, korzystającymi z usług męskich prostytutek (1889), strajk kobiet z fabryki zapałek (1888), kryzys finansowy, związany z bankiem Barings (1890) i wiele innych.

Pomysłodawcą i scenarzystą serialu "Ripper Street" jest Richard Warlow ("Walking the Dead", "Kochanki"), zaś reżyserią zajęli się ANDY WILSON ("Udając boga") COLM MCCARTHY ("Sherlock") and TOM SHANKLAND ("Dzieci"). W inspektora Reida wcielił się Matthew Macfadyen, znany m.in. z roli Darcy'ego w adaptacji Joe Wrighta "Miłości i uprzedzenia". Jako sierżant Drake partneruje mu Jerome Flynn, czyli Bronn z serialu "Gra o tron". Kapitana Jacksona gra natomiast Adam Rothenberg, który wystąpił m.in. u boku Diane Keaton i Katie Holmes w komedii "Skok na kasę" z 2008 roku.

ODCINKI

Ripper Street odc. 1
Ripper Street odc. 2
Ripper Street odc. 3
Ripper Street odc. 4
Ripper Street odc. 5
Ripper Street odc. 6
Ripper Street odc. 7
Ripper Street odc. 8
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...