Ale kino+
alekino+
Film. RÓB CO NALEŻY

RÓB CO NALEŻY

Do the Right Thing
dramat obyczajowy, USA, 1989, 115 min.
reżyseria: Spike Lee
obsada: Danny Aiello, Joie Lee, Ossie Davis, Spike Lee
Premiera w Ale kino+: 21.11.2001 r.
5.00
343
5 głosy | 425 miejsce w rankingu
RÓB CO NALEŻY
© Universal

Bedford-Stuyvesant to uboga część nowojorskiego Brooklynu, w której mieszkają różne grupy etniczne. Na jednej z jej "kolorowych" ulic włoski emigrant Salvatore "Sal" Fragione (Danny Aiello) prowadzi pizzerię "Sals Famous". Pomagają mu dwaj synowie Vito (Richard Edson) i Pino (John Turturo).

Rodzina Fragione zatrudnia czarnoskórego Mookiego (Spike Lee), który marzy o odłożeniu pieniędzy na własne mieszkanie. Tymczasem dzieli lokal z siostrą Jade (Joie Lee), a jego żona z synkiem mieszkają kątem u teściowej. W jeden z sobotnich letnich poranków miejscowy domorosły filozof i notoryczny pijak Da Mayor (Ossie Davis) plotkuje z Mother Sister (Ruby Dee), która wie o wszystkim, co dzieje się w okolicy. Wokół rozbrzmiewa radiostacja "We Love Radio", którą prowadzi Mister Senor Love Daddy (Sam Jackson). Ryczące radio denerwuje wielu ludzi, podobnie jak wulgarne zachowanie faceta, zwanego Radio Raheem (Bill Nunn). Z czasem, kiedy temperatura wzrasta do 38 stopni, duszna atmosfera zagęszcza się jeszcze bardziej. W pizzerii zjawia się Buggin Out (Giancarlo Esposito), aktywista obrony praw człowieka. Najpierw narzeka na jakość pizzy, potem zarzuca Salowi, że ignoruje czarnych, eksponując jedynie portrety białych sławnych ludzi. Gdy w lokalu pojawia się Radio Raheem, konflikt jeszcze bardziej narasta i z pozoru niegroźna awantura przeradza się w bójkę, a później w zamieszki.

SPIKE LEE ("Crooklyn", "Gra o honor", "25. Godzina", "Wszystkie niewidzialne dzieci") był pierwszym czarnoskórym reżyserem, który podbił Hollywood. Zwrócił na siebie uwagę na festiwalu w Cannes niskobudżetowym debiutanckim obrazem "Ona się doigra" (1986), za który otrzymał Award of the Youth. Lee tworzy bezkompromisowe, śmiałe obrazy, opowiadające o życiu kolorowej społeczności w USA, o konfliktach rasowych, przemocy, alkoholizmie i narkomanii. "Rób, co należy" nawiązuje do autentycznych zamieszek na tle rasowym, które miały miejsce w Nowym Jorku, film wywołał więc sporo kontrowersji zanim jeszcze trafił na ekrany kin. Otrzymał dwie nominacje do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny (Spike Lee) oraz za najlepszą rolę drugoplanową (Danny Aiello). Lee był również nominowany do Złotego Globu w kategorii najlepszy reżyser i najlepszy scenariusz, walczył także o Złotą Palmę w Cannes.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...