Ale kino+
alekino+
Film. Robak

Robak

Bug
thriller, USA, 2006, 102 min.
reżyseria: William Friedkin
obsada: Ashley Judd, Harry Connick Jr., Michael Shannon
Premiera w Ale kino+: 12.12.2016 r.
343
Robak

Thriller psychologiczny autora "Egzorcysty" i "Francuskiego łącznika". Para doświadczonych przez życie kochanków nawiedzanych przez męża kobiety i wytwory własnej wyobraźni, nie może znaleźć spokoju.

Życie Agnes (Ashley Judd) jest dalekie od sielanki. Ledwo wiąże koniec z końcem - ciężko pracuje jako kelnerka i gnieździ się w mieszkaniu przypominającym przyczepę kempingową. W wolnym czasie nie stroni od narkotyków i alkoholu, które dają jej chwilowe zapomnienie. Kiedyś wszystko wyglądało inaczej, ale odkąd zaginął jej syn, a były mąż (Harry Connick Jr.) wyszedł z więzienia i nie daje jej spokoju, kobieta żyje w wiecznym niepokoju. Pewnego dnia los stawia na jej drodze niepewnego siebie weterana wojny w Zatoce Perskiej, Petera (Michael Shannon). Samotna, pragnąca znaleźć oparcie w drugim człowieku Agnes szybko nawiązuje romans z przystojnym nieznajomym. Okazuje się, że wojenne doświadczenia odcisnęły na nim trwałe piętno. Mężczyzna cierpi na poważne zaburzenia, widząc wszędzie atakujące go insekty. Wkrótce upiorne wizje zaczynają prześladować także Agnes, a pobyt kochanków w obskurnym motelu staje się prawdziwym piekłem.

WILLIAM FRIEDKIN zapisał się w pamięci kinomanów przede wszystkim jako autor "Egzorcysty" i "Francuskiego łącznika" (Oscar za reżyserię). Żaden z późniejszych jego filmów nie zbliżył się do sukcesów z lat 70., chociaż w środowisku filmowym pozostaje nadal cenionym specjalistą od mocnego kina. Udowadnia to "Robakiem", którego paranoiczny klimat i konsekwentna, klaustrofobiczna atmosfera spodobała się na festiwalu w Cannes, gdzie przyznano autorowi nagrodę krytyków FIPRESCI. Pomysł na film o tracących kontakt z rzeczywistością życiowych rozbitkach pochodzi od scenarzysty i autora sztuki o tym samym tytule, Tracy'ego Lettsa. Główna kreacja męska przypadła Michaelowi Shannonowi, który odtwarza tu rolę Petera zagraną wcześniej na deskach teatru. Aktorowi partneruje często obsadzana w thrillerach sensacyjnych Ashley Judd ("Kolekcjoner", "Podwójne zagrożenie", "Oko obserwatora").
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...