Ale kino+
alekino+
Film. ROBERT DUVALL - AKTOR WYJĄTKOWY

ROBERT DUVALL - AKTOR WYJĄTKOWY

Bravo Profiles: Robert Duvall
dokument, 46 min.

Premiera w Ale kino+: 29.02.2004 r.
343

Dokument przybliżający sylwetkę jednego z najskromniejszych gwiazdorów Hollywoodu - ROBERTA DUVALLA. Duvall, który skończył niedawno 73 lata, to prawdziwy weteran X Muzy. Zagrał w ponad 70 filmach, choć początki jego aktorskiej drogi nie były wcale łatwe.

Aktorstwem zainteresował się w szkole średniej, jednak zaraz po jej ukończeniu młody poborowy został wysłany na blisko dwa lata do Korei. Po powrocie do Stanów zamieszkał wraz z innymi początkującymi aktorami, m.in. Dustinem Hoffmanem, w wynajętym mieszkaniu w Nowym Jorku. Początkowo Robert występował w teatrze, i choć jego role były dobrze oceniane przez krytykę, nie odnosił sukcesów, dlatego musiał jakiś czas zarabiać na chleb, m.in. jako pracownik poczty i kierowca. Do trzydziestoletniego już aktora w końcu uśmiechnął się los - otrzymał rolę w pamiętnym dramacie "Zabić drozda", ta zaś spotkała się z dużym uznaniem krytyków i otworzyła mu drogę do kariery.

Na ekranie Duvall wciela się przeważnie w silnych mężczyzn - wojskowych, prawników oraz ludzi interesu. Do tych najbardziej pamiętnych należą role w "Bullicie", consigliere rodziny Corleone w "Ojcu chrzestnym" i oczywiście szalonego pułkownika Kilgore'a z "Czasu Apokalipsy" F.F. Coppoli. Jego kwestia z tego filmu: "kocham zapach napalmu o poranku" przeszła do historii kina.

Laureat Oscara za rolę w ciepłym, rodzinnym "Pod czułą opieką", zajmuje się także reżyserią i pisaniem scenariuszy, a nawet produkcją filmów. Warto tu wymienić "Apostoła", w którym Duvall wcielił się w kaznodzieję oraz "Assassination Tango", gdzie dla odmiany zagrał... płatnego mordercę.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...