Ale kino+
alekino+
Film. ROBOCOP 2

ROBOCOP 2


film science fiction, USA, 1990, 112 min.
reżyseria: Irvin Kershner
obsada: Mark Rolston, Nancy Allen, Peter Weller, Tom Noonan
Premiera w Ale kino+: 17.08.2008 r.
4.00
343
4 głosy | 729 miejsce w rankingu

Komercyjny ale również artystyczny sukces filmu "Robocop" oznaczał, że sequel jest nieunikniony. Po trzech latach Peter Weller ponownie założył kostium RoboCopa - pół człowieka, pół maszyny bojowej, super policjanta z upadłego Detroit niedalekiej przyszłości. Za kamerą stanął reżyser "Imperium kontratakuje" Irvin Kershner, a do napisania scenariusza zaproszony został autor "Sin City" jeden z największych współczesnych twórców komiksu, Frank Miller.

Akcja toczy się w Detroit niedalekiej przyszłości. Miasto chyli się ku upadkowi, ulicami rządzą przestępcy. Wprowadzenie RoboCopa - niezwyciężonego policyjnego cyborga, okazało się wprawdzie wielkim sukcesem, ale nie poprawiło sytuacji. Odpowiedzialność za to ponosi OCP - potężna i chciwa korporacja, która najpierw sprywatyzowała policję w Detroit, a teraz chce przejąć na własność całe miasto - po symbolicznej cenie masy upadłościowej. OCP planuje zastąpić żywych policjantów RoboCopami. Funkcjonariusze rozpoczynają strajk, tymczasem uczeni korporacji bez skutku usiłują skonstruować cyborga, który działałby tak doskonale jak nasz bohater. W końcu wpadają na diaboliczny pomysł: na ulicach Detroit pojawił się właśnie nowy, potężny narkotyk rozprowadzany przez nawiedzonego, szalonego dilera imieniem Cain (Tom Noonan). I to właśnie jego mózg zostaje umieszczony w mechanicznym ciele prototypu nowego cybernetycznego policjanta. Skutki są oczywiście opłakane; cyborg z osobowością zbrodniczego maniaka Caina okazuje się nie stróżem prawa, lecz mechanicznym potworem. Zatrzymać może go tylko RoboCop (Peter Weller).

"RoboCop 2" podąża ścieżką wytoczoną przez przebojowy oryginał z 1987 roku. Zanurzamy się w czarną wizję niedalekiej przyszłości: środowisko naturalne dogorywa, lasy równikowe wyniszcza radioaktywne skażenie, ulicami rządzą przestępcy, 12-letnie dzieci planują morderstwa z zimną krwią, narkotyki są doskonalsze i bardziej toksyczne niż kiedykolwiek, policja strajkuje, a pozbawiona sumienia korporacja knuje jak tu kupić całe miasto Detroit za grosze na wyprzedaży. Podobanie jak w pierwszym "RoboCopie", ta katastroficzna wizja pokazana jest z wisielczym humorem, choć na stołku reżysera nie zasiada już Holender Paul Verhoeven lecz realizator "Imperium kontratakuje" IRVIN KERSHNER. Do napisania scenariusza zaangażowano Franka Millera, kultowego autora komiksów, twórcę "Sin City", i artystę, który tchnął nowe życie w starą postać Batmana. Scenariusz Millera bardzo się podobał, choć w oczach producentów był praktycznie niemożliwy do ekranizacji. Ostatecznie z pomysłów komiksiarza skorzystano w dość ograniczonym zakresie, ale w filmie wciąż czuje się cyniczno-heroiczne, millerowskie dotknięcie.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...