Ale kino+
alekino+
Film. ROCKERSI Z SOUTH CENTRAL

ROCKERSI Z SOUTH CENTRAL

Wassup Rockers
film obyczajowy, USA, 2005, 107 min.
reżyseria: Larry Clark
obsada: Francisco Pedrasa, Jonathan Velasquez, Milton Velasquez¸ Usvaldo Panameno
Premiera w Ale kino+: 5.06.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 485 miejsce w rankingu
ROCKERSI Z SOUTH CENTRAL

Pasją Larry'ego Clarka, autora tyleż słynnych, co kontrowersyjnych "Dzieciaków", jest świat amerykańskich nastolatków. "Rockersi z South Central" potwierdzają, że nikt nie potrafi opowiadać o kulturze młodzieżowej w sposób tak bezkompromisowy, jak Clark.

Bohaterami filmu Clarka są nastolatki z South Central, jednej ze "złych" dzielnic Los Angeles. Dzieciaki mają po 14 lat, wszystkie są Latynosami, jeżdżą na deskorolkach, szukają przygód. Clark opowiada o jednym długim i pamiętnym dniu z ich życia. Bohaterowie wybierają się na wycieczkę do Beverly Hills, raju bogaczy. Spotkają tam między innymi dwie dziewczynki z innego świata, wyprawiającego przyjęcie pedofila, policjanta-rasistę, pewną damę z apetytem na młodziutkich Latynosów, oraz zamożnych obywateli, którzy na widok dzieciaków z ubogich dzielnic chętnie sięgają po broń.

LARRY CLARK od lat 70. należy do najbardziej cenionych amerykańskich fotografów. Kinem zajął się stosunkowo późno, już po pięćdziesiątce, w połowie ubiegłej dekady. Jego pierwszy film, "Dzieciaki" (1995), wywołał sensację. Clark zajął się w nim swoim ulubionym tematem: amerykańskimi nastolatkami z wielkich miast. Nikt wcześniej nie pokazał kultury młodzieżowej w taki sposób: w filmie Clarka sportretowane zostały niedojrzałość i uroda młodości, ale także mnóstwo seksu, przemocy i zagubienia. Kilkunastoletni amatorzy grali właściwie samych siebie; reżyser operował skrajnie realistyczną poetyką, na granicy dokumentu.

Kolejne filmy Clarka, począwszy od "Dzieciaków", przez "Bully", po "Ken Park", spotykały się z aplauzem krytyki, a z drugiej strony wywoływały obyczajowe skandale. "Ken Park" w Stanach Zjednoczonych w ogóle nie trafił do dystrybucji ze względu na zbyt śmiałe sceny erotyczne.

Na tle wcześniejszej twórczości Clarka, "Rockersi z South Central" to film najmniej kontrowersyjny. Seks i przemoc, które wypełniały świat nastolatków w poprzednich filmach Clarka, są obecne także i tu, ale tym razem reżyser jest bardziej powściągliwy w pokazywaniu drastycznych scen. Kino autora "Dzieciaków" nie straciło jednak na autentyczności: jest wciąż kręcone w manierze cinema verite, ma wiarygodność dokumentu. Clark zachował także swoją najcenniejszą umiejętność: jak nikt inny potrafi wejść w zamknięty świat nastolatków, do którego dorośli zazwyczaj nie mają wstępu. Clark nie tylko umie ten świat zrozumieć, ale także pokazać - i jest w tym niezrównany.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...