Ale kino+
alekino+
Film. ROCKY HORROR PICTURE SHOW

ROCKY HORROR PICTURE SHOW

The Rocky Horror Picture Show
horror/komedia, Wlk. Brytania/USA, 1975, 96 min.
reżyseria: Jim Sharman
obsada: Barry Bostwick, Meat Loaf, Patricia Quinn, Peter Hinwood, Susan Sarandon, Tim Curry
Premiera w Ale kino+: 13.06.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 41 miejsce w rankingu
© Fox

Jeżeli jakiś film zasługuje na miano kultowego, to jest nim "Rocky Horror Picture Show". Jedyna w swym rodzaju ekscentryczna, dekadencka i perwersyjna mieszanka musicalu, horroru i absurdalnej komedii nie schodzi z ekranów od trzech dekad, zdobywając kolejne pokolenia nowych fanów.

Brad i Janet (Barry Bostwick i Susan Sarandon) niedawno wzięli ślub. Kiedy ich samochód psuje się na odludziu, bohaterowie trafiają do starego zamczyska. Jego gospodarzem jest niejaki doktor Frank N. Furter (Tim Curry). Powiedzieć, że jest to postać ekscentryczna, to powiedzieć za mało. Doktor Frank jest szalonym i perwersyjnym naukowcem, który przedstawia się przybyszom jako "słodki transwestyta z transseksualnej Transylwanii". Brad i Janet pojawili się w zamku w samą porę; doktor Frank planuje tej nocy wspaniały bal, który ma uświetnić prezentację jego wielkiego dzieła. Szalony naukowiec stworzył człowieka, idealnego kochanka imieniem Rocky Horror (Peter Hinwood). W ten sposób para niewinnych nowożeńców weźmie udział w imprezie niepodobnej do żadnej innej, w orgiastycznej zwariowanej ceremonii z udziałem gości z galaktyki Transylwania.

"Rocky Horror Picture Show", spektakl radosnej grozy, seksu, muzyki i perwersyjnych przebieranek, nie jest po prostu filmem, lecz osobnym popkulturowym fenomenem. Wszystko zaczęło się od udanego, zainscenizowanego w konwencji rock-opery musicalu Richarda O'Briena. Spektakl został zekranizowany przez JIMA SHARMANA; w realizacji wzięła udział niemal cała obsada wersji teatralnej, wspomagana przez parę amerykańskich aktorów: młodziutką Susan Sarandon i Barry'ego Bostwicka, oraz rockmana Meatloafa. Film początkowo nie odniósł sukcesu. Wkrótce po premierze reżyser Jim Sheridan i Meatloaf wybrali się do kina na jeden z seansów "RHPS" i ze smutkiem odkryli, że są jedynymi widzami. Niewiele brakowało, a film przepadłby z kretesem i odszedł w zapomnienie, gdyby nie genialny pomysł dystrybucyjny. Polegał on na pokazywaniu "Rocky Horror Picture Show" o północy. Nie były to zwykłe seanse: publiczność brała czynny udział w projekcjach, śpiewała razem z aktorami i imprezowała na salach kinowych. Wieść o musicalu rozchodziła się teraz pocztą pantoflową i wkrótce wokół "RHPS" wytworzyła się specyficzna społeczność fanów - ludzi którzy chodzili na seanse filmu co tydzień i przebierali się za jego bohaterów. Każdy pokaz zmieniał się w zwariowaną rytualną celebrację. Apogeum kultu "Rocky Horror Picture Show" przypadło na początek lat 80., ale do dziś istnieją na świecie kina, które podtrzymują tradycję i urządzają klasyczne nocne seanse, na które publiczność przybywa w kostiumach oraz z rekwizytami, by wspólnie śpiewać "Time Wrap" i tańczyć na scenie pod ekranem razem z filmowymi bohaterami.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...