Ale kino+
alekino+
Film. RODZINKA Z PIEKŁA RODEM

RODZINKA Z PIEKŁA RODEM

Unstrung Heroes
dramat, USA, 1995, 93 min.
reżyseria: Diane Keaton
obsada: Andie MacDowell, John Turturro, Maury Chaykin, Michael Richards
Premiera w Ale kino+: 9.03.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 715 miejsce w rankingu

Dwaj zdziwaczali wujowie pomagają dwunastolatkowi uporać się ze śmiertelną chorobą matki. Reżyserski debiut Diane Keaton.

Gdzieś w Ameryce, na początku lat 60., żyje żydowska rodzina Lidzów - rzadka galeria dziwaków i neurotyków. Sid Lidz (John Turturro), jako jedyny z braci, ożenił się i założył rodzinę. Nie porzucił jednak swoich dziwacznych upodobań. Zamiast spędzać czas ze swoją uroczą i wyrozumiałą żoną Selmą (Andy MacDowell) oraz dziećmi, 12-letnim Stevenem (Nathan Watt) i jego młodszą siostrą Sandy (Kendra Krull), Sid woli zamykać się w pracowni na strychu i konstruować swoje nikomu niepotrzebne wynalazki. Ale dziwactwa Sida blado wypadają przy zachowaniu jego dwóch braci, Danny'ego (Michael Richards) i Arthura (Maury Chaykin). Danny ma na przykład zwyczaj wchodzenia do swojego domu przez okno, bo podejrzewa, że ktoś mógłby go śledzić. Arthur z kolei po sufit wypełnia ciasne mieszkanko w tanim hotelu King Edward mnóstwem starych gazet i rupieci.

Pewnego dnia Selma dowiaduje się, że jest chora i że jej stan jest na tyle ciężki, że trzeba spodziewać się najgorszego. Steven nie rozumie matki (obraża się, że mimo choroby nie mogła przyjść na szkolną akademię, podczas której on miał swoją wielką przemowę). Sid - nie umie poradzić sobie z chorobą żony, ani pomóc zrozumieć ją swoim dzieciom. Rozczarowany, rozgoryczony i przerażony Steven postanawia opuścić dom i przenieść się do swoich wujów. To właśnie ci dwaj ekscentrycy, nieprzystosowani do współczesnego świata, ale za to żyjący blisko Boga (Sid jest zadeklarowanym ateistą), pomogą mu uporać się z tym ciężkim doświadczeniem i odnaleźć w życiu nowe powody do radości.

Pełnometrażowy debiut reżyserski DIANE KEATON zaskoczył krytyków. O "Rodzince z piekła rodem" pisano, że jest to "smutna komedia" i chwalono ją za idealne połączenie melancholii i wzruszenia z groteską i ekscentrycznym humorem. Intrygował również scenariusz, oparty na biograficznej powieści niejakiego Franza Lidza, co sugerowało, że cała historia wydarzyła się naprawdę. Jacek Szczerba na łamach "Gazety Wyborczej" pisał: "To dzika myśl, ale ów Lidz zdał mi się bardzo dalekim odbiciem Brunona Schulza".

Keaton, która przez wiele lat związana była z Woodym Allenem, już wcześniej chętnie stawała za kamerą. W 1987 zrealizowała dokument "Heaven" poruszający problem życia po życiu. Woody Allen mówił później dziennikarzom: "W rzeczywistości Keaton wierzy w Boga. Ale wierzy również w to, że radio działa dzięki małym ludzikom, które siedzą w środku". W 1990 dla telewizji aktorka nakręciła film "The Girl with the Crazy Brother", a rok później powierzono jej nawet reżyserię jednego z odcinków słynnego lynchowskiego serialu "Miasteczko Twin Peaks". Dużą popularnością cieszył się również jej kolejny po "Rodzince..." film fabularny "Gorąca linia", w którym Keaton wystąpiła obok Meg Ryan i znanej z serialu "Przyjeciele" Lisy Kudrow. "Rodzinkę..." amerykańscy jurorzy docenili zwłaszcza za muzykę Thomasa Newmana ("Jarhead. Żołnierz Piechoty Morskiej", "Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń", "Gdzie jest Nemo?"), który otrzymał wówczas nominację do Oscara i nagrody Grammy.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...