Ale kino+
alekino+
Film. RODZINNA TRADYCJA

RODZINNA TRADYCJA

Derecho de familia/Family Law
film obyczajowy, Argentyna/Włochy/Hiszpania, 2006, 102 min.
reżyseria: Daniel Burman
obsada: Arturo Goetz, Daniel Hendler, Julieta Diaz, Julieta Díaz, Julieta Díaz
Premiera w Ale kino+: 20.02.2009 r.
5.00
343
5 głosy | 440 miejsce w rankingu
1
2

Oficjalny argentyński kandydat do Oscara. Daniel Burman - autor nagrodzonego Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie "Paszportu do raju" - po raz kolejny powraca do tematu skomplikowanych relacji syna z ojcem.

Ariel Perelman (Daniel Hendler) jest prawnikiem, tak jak jego ojciec Bernardo (Arturo Goetz) - barwna, lubiana i szanowana postać prawniczego środowiska Buenos Aires. Ariel kocha ojca, ale jednocześnie żyje z jego kompleksem. Założył już rodzinę, ma syna, dla którego chce być świetnym tatą, ale wciąż nie uporządkował relacji z ojcem. Ten z kolei marzy o tym, aby Ariel stał się jego wspólnikiem - zostawia dla niego wolne miejsce na tabliczce na drzwiach gabinetu i sprawia wrażenie, jakby ich współpraca była tylko kwestią czasu. Ale Ariel zawzięcie protestuje. Dusi się w swojej relacji z ojcem, sam nie do końca rozumiejąc dlaczego. Zdaje sobie wreszcie sprawę z tego, że aby być dobrym mężem, prawnikiem i ojcem, musi wpierw przestać uciekać od bycia synem, ale też stać się nim na nowo: jako dorosły i dojrzały mężczyzna.

DANIEL BURMAN, argentyński reżyser z polskimi korzeniami, w każdym kolejnym filmie rozprawia się po trosze z własnym życiem. W nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem w Berlinie "Paszporcie do raju" (2004) opowiedział historię młodego argentyńskiego Żyda Ariela (zbieżność imion nieprzypadkowa), który z powodu kryzysu ekonomicznego musi wyjechać z kraju. Wtedy dowiaduje się, że jego przodkowie byli Polakami i zaczyna starać się o wyjazd do Polski właśnie. Sam Burman o swoich polskich korzeniach dowiedział się w podobnych okolicznościach: "Kiedy razem z moimi znajomymi zaczęliśmy myśleć o wyjeździe z Argentyny, dowiedziałem się, że moja rodzina pochodzi z Polski. To był wstrząs, bo żyjąc z dnia na dzień, nie pytasz siebie: Kim jesteś? Zacząłem dużo czytać o tym, jak wyglądało przed wojną życie w Krakowie czy Warszawie, zastanawiać się, dlaczego moi dziadkowie wyjechali, co stracili. Myślę, że dziś - jako człowiek i reżyser - rozumiem dzięki temu siebie lepiej" - opowiadał reżyser w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Reżyser chciał nawet kręcić film w Polsce - projekt "Raquel Liberman" nie doszedł jednak, jak dotąd, do skutku.

W "Rodzinnej tradycji" Burman powrócił do swojego bohatera - Ariela - czyniąc go tym razem prawnikiem (w obu filmach w Ariela wcielił się Daniel Hendler). Po raz kolejny skupił się na pozornie nic nie znaczącej codzienności, a kryzys psychologiczny bohatera powiązał z kompleksem ojca - w "Paszporcie do raju" bohater próbował zrozumieć motywy działania swojego ojca, który porzucił rodzinę w imię ideałów. "Rodzinna tradycja" przyjęta została w Argentynie entuzjastycznie - krytycy okrzyknęli Burmana najlepszym reżyserem 2006 roku, a wcielający się w Bernarda Perelmana Arturo Goetz otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora. Film zatriumfował również na festiwalu Mar del Plata, gdzie otrzymał m.in. nagrodę publiczności i nagrodę dla najlepszego filmu iberoamerykańskiego. Film był również oficjalnym argentyńskim kandydatem do Oscara i Złotych Globów.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...