Ale kino+
alekino+
Film. RODZINNY INTERES

RODZINNY INTERES

Ma petite entreprise/My Little Business
film obyczajowy, Francja, 1999, 86 min.
reżyseria: Pierre Jolivet
obsada: Albert Dray, Catherine Mouchet, François Berléand, François Berléand, Roschdy Zem, Vincent Lindon
Premiera w Ale kino+: 8.04.2009 r.
4.00
343
4 głosy | 480 miejsce w rankingu
RODZINNY INTERES

W filmie "Rodzinny interes" Pierre Jolivet proponuje widzowi świetnie skomponowaną mieszankę gatunków, począwszy od dramatu społecznego poprzez thriller, a kończąc na wybornej komedii. Film zdobył 4 nominacje do Cezara - za scenariusz oraz obsadę.

Ivan (Vincent Lindon) jest spadkobiercą wielu pokoleń cieśli i stolarzy. Z dumą podtrzymuje rodzinną tradycję, jego warsztat działa z wielkim powodzeniem. Dobra passa kończy się w dniu, w którym Ivan wraca wraz ze swoimi pracownikami z przerwy na lunch tylko po to, by zobaczyć, jak pożar trawi dorobek życia jego przodków. Stolarz jest wstrząśnięty, ale nie zrozpaczony - ma przecież ubezpieczenie, które pozwoli mu na nowo stanąć na nogi. Czy jednak ma je rzeczywiście? Okazuje się, że Maxime (Francois Berleand), agent ubezpieczeniowy, któremu Ivan ufał przez całe lata, jest oszustem i defraudantem. Stolarz nie ma żadnej polisy. Przyparty do muru, bohater opracowuje desperacki i ryzykowny plan. Wezmą w nim udział krewni, znajomi i nawet wiarołomny Maxime - każdy z uczestników ma swój interes w uratowaniu warsztatu Ivana. Jeżeli spisek się powiedzie, wszystko będzie jak dawniej. Jeżeli bohaterowie poniosą klęskę, skończą w więzieniu.

Początek filmu "Rodzinny interes" zapowiada kawałek społecznego realizmu w brytyjskim stylu - pełnokrwisty obrazek z życia klasy pracującej. Widz ma jednak do czynienia z filmem francuskim, a nie brytyjskim - reżyser PIERRE JOLIVET prowadzi fabułę w o wiele "lżejsze" rejony. "Rodzinny interes" nawiązuje do schematów znanych z kina gatunku "heist" - filmów o planowaniu i przeprowadzaniu zuchwałych napadów i kradzieży. Ostatecznym celem Joliveta jest komedia, dobrze zakorzeniona w społecznych realiach i uatrakcyjniona elementami thrillera. Największym atutem tej produkcji jest scenariusz. "Rodzinny interes" to film pierwszorzędnie napisany, imponujący ciętymi, błyskotliwymi dialogami i precyzją fabularnej konstrukcji. Praca Joliveta i jego współpracownika, Simona Michaela, została doceniona przez krytyków. Scenarzyści zostali nominowani do Cesara, otrzymali też nagrodę na festiwalu w Montrealu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...