Ale kino+
alekino+
Film. ROK PRZESTĘPNY

ROK PRZESTĘPNY

Ano bisiesto
dramat erotyczny, Meksyk, 2010, 94 min.
reżyseria: Michael Rowe
obsada: Gustavo Sánchez Parra, Gustavo Sánchez Parra, Monica del Carmen
Premiera w Ale kino+: 17.02.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 70 miejsce w rankingu
ROK PRZESTĘPNY
1
2

Sensacja festiwalu w Cannes 2010. Kameralna, ale wstrząsająca psychodrama debiutanta Michaela Rowe zdobyła Złotą Kamerę, a canneńska publiczność wychodziła z seansu zaszokowana.

Laura Lopez (Monica del Carmen), dziennikarka z Mexico City, jest rozpaczliwie samotna. Dni spędza w swoim pustym mieszkaniu przed komputerem, pisząc artykuły. Wieczorami podgląda życie sąsiadów. Czasami udaje się do barów, aby kogoś poznać. Bywa, że wraca z tych wypraw z mężczyzną, ale te znajomości kończą się następnego dnia rano i Laurze rzadko udaje się poznać choćby imiona swoich przygodnych kochanków. Inaczej sprawy mają się z Arturo (Gustavo Sanchez-Parra). W odróżnieniu od poprzedników, mężczyzna zdaje się widzieć w Laurze osobę. Jednocześnie w łóżku jest brutalny, używa przemocy. Ku własnemu zaskoczeniu, bohaterka znajduje w tej perwersyjnej grze przyjemność. Arturo nie znika z życia Laury jak inni, po pierwszym spotkaniu następują kolejne. Eksperymenty pary kochanków stają się z biegiem czasu coraz śmielsze, bardziej drastyczne i niebezpieczne, a mimo to Laura nie wycofuje się z gry.

Publiczność w Cannes widziała niejedno i trudno ją zaszokować. Ta sztuka udała się MICHAELOWI ROWE, debiutantowi, o którym przed 2010 rokiem nikt nie słyszał. Kim on jest? Okazało się, że to dobiegający czterdziestki Australijczyk, od kilkunastu lat mieszkający w Meksyku. Tam właśnie powstał "Rok przestępny", skromna, niskobudżetowa produkcja, nakręcona na marginesie przemysłu filmowego. Siła oddziaływania tego filmu okazuje się jednak odwrotnie proporcjonalna do rozmachu realizacji. Michael Rowe pokazał studium skrajnej samotności w wielkim mieście, nie wychodząc ani na chwilę na jego ulice. "Rok przestępny" to obraz klaustrofobiczny; kamera praktycznie nie opuszcza ciasnego mieszkania bohaterki. Na początku filmu ta zamknięta przestrzeń wypełniona jest frustracją wyalienowanej kobiety. Później staje się sceną niecodziennej relacji; bohaterka odnajduje miłość, o której marzyła, ale w karykaturalnej postaci kochanka-sadysty. Michael Rowe nie szczędzi publiczności naturalistycznych scen. Oglądając "Rok przestępny" trudno uciec od porównań ze słynnym "Imperium zmysłów", ale film Rowe'a wydaje się bardziej niejednoznaczny i niepokojący.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...