Ale kino+
alekino+
Film. Rolling Stones. W blasku świateł

Rolling Stones. W blasku świateł

Shine a Light
dokumentalny, USA/Wlk. Brytania, 2008, 122 min.
obsada: Charlie Watts, Christina Aguilera, Keith Richards, Mick Jagger, Ron Wood
Premiera w Ale kino+: 29.04.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 526 miejsce w rankingu
Rolling Stones. W blasku świateł
1
2

Wbrew słynnemu refrenowi - satysfakcja jeszcze nigdy nie była tak blisko! Zarejestrowany z iście hollywoodzkim rozmachem na 16 kamer koncert Rolling Stonesów to nie tylko dokumentacja muzycznego wydarzenia, ale i wnikliwy esej o fenomenie rocka. A wszystko wyreżyserowane przez jednego z mistrzów kina - Martina Scorsese.

Mający słabość do muzyki MARTIN SCORSESE tym razem składa hołd gigantom rock'n rolla. Film jest zapisem koncertu, który odbył się jesienią 2006 roku w Beacon Theater w Nowym Jorku. Zadanie już z założenia wydaje się karkołomne. Precyzyjny, przyzwyczajony do fabuł, na planie których wszystko działa jak w szwajcarskim zegarku reżyser i nieprzewidywalni, rockowi 60-latkowie. Zabawne zgrzyty widać już w trakcie prób - "Marty", jak nazywają reżysera muzycy, szuka odpowiednich miejsc do ustawienia kamer, chce przygotować plan, w końcu nie wytrzymuje i zdenerwowany krzyczy - "Co tu się dzieje? Byłoby naprawdę miło, gdybym przynajmniej mógł wiedzieć, jakie są dwie pierwsze piosenki!" Koncert przeplatany jest archiwalnymi materiałami o zespole. W jednym z wywiadów młodziutki Mick Jagger pytany jest przez dziennikarza, co trzeba zrobić, żeby tak długo przetrwać na scenie. Z dzisiejszej perspektywy brzmi to śmiesznie, ale uzmysławia, że mamy do czynienia z prawdziwym fenomenem. Scorsese nie interesują plotki i kontrowersje dotyczące członków zespołu. Kiedy zapalają się światła, zdaje się mówić - Panie i Panowie, oto Muzyka!

Za kamerami " Rolling Stones. W blasku świateł" stanęli najlepsi operatorzy Hollywood. Obraz ma rockowy charakter, ale bez wideoklipowej maniery. Scorsese dowiódł już kilkakrotnie, że ma talent do filmów z pogranicza kina i muzyki. W latach 70. zarejestrował pożegnalny koncert amerykańskiej legendy sceny countryrockowej - The Band. Film "The Last Waltz", w którym pojawiają się takie gwiazdy jak Bob Dylan, Eric Clapton, Neil Young, czy Joni Mitchell, przez wielu uznawany jest za najlepszy dotąd dokument muzyczny. Niewątpliwie jest też cennym portretem ówczesnej sceny muzycznej. Później Scorsese zrealizował teledysk do przeboju Micheala Jacksona "Bad", a w 2005 roku spod jego ręki wyszedł dokument o Bobie Dylanie - "Bez stałego adresu".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...