Ale kino+
alekino+
Film. Roman Polański: Ścigany i pożądany

Roman Polański: Ścigany i pożądany

Roman Polanski: Wanted and Desired
film dokumentalny, USA/Wielka Brytania, 2008, 99 min.
reżyseria: Marina Zenovich

Premiera w Ale kino+: 18.08.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 78 miejsce w rankingu
Roman Polański: Ścigany i pożądany

Marina Zenovich, reżyserka dokumentu "Roman Polański: Ścigany i pożądany" zagłębia się w meandry sprawy sprzed lat i stara się poznać prawdziwą historię tego, jak jeden z najważniejszych twórców filmowych stał się uciekającym przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przestępcą.

Wszystko zaczęło się w 1977 roku, gdy Roman Polański poznał Susan Gailey i jej 13-letnią córkę Samanthę, która chciała zostać aktorką. 10 marca zabrał Samanthę na sesję zdjęciową do domu Jacka Nicholsona a po zakończonych zdjęciach odbył z nią stosunek płciowy. Trzynastolatka nie doniosła o tym zdarzeniu matce, za to podzieliła się informacją o tym ze swoim chłopakiem. Jej rozmowę podsłuchała siostra, która doniosła o wszystkim matce, ta zaś zadzwoniła na policję. Polański został aresztowany za gwałt na nieletniej. Do finału procesu nigdy jednak nie doszło, bowiem reżyser uciekł przed sądem i od ponad 30 lat nie pojawił się w Ameryce.

Film nie broni Polańskiego i jego decyzji, ale w obiektywny sposób pokazuje kulisy słynnego procesu i ucieczki twórcy "Chinatown". Praca nad filmem zajęła reżyserce pięć lat, ale się opłaciła. Dokument został wyróżniony na festiwalu Sundance oraz otrzymał nagrodę Emmy za reżyserię.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...