Ale kino+
alekino+
Film. Roman Polański: Ścigany i pożądany

Roman Polański: Ścigany i pożądany

Roman Polanski: Wanted and Desired
film dokumentalny, USA/Wielka Brytania, 2008, 99 min.
reżyseria: Marina Zenovich

Premiera w Ale kino+: 18.08.2014 r.
5.00
343
5 głosy | 78 miejsce w rankingu
Roman Polański: Ścigany i pożądany

Marina Zenovich, reżyserka dokumentu "Roman Polański: Ścigany i pożądany" zagłębia się w meandry sprawy sprzed lat i stara się poznać prawdziwą historię tego, jak jeden z najważniejszych twórców filmowych stał się uciekającym przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości przestępcą.

Wszystko zaczęło się w 1977 roku, gdy Roman Polański poznał Susan Gailey i jej 13-letnią córkę Samanthę, która chciała zostać aktorką. 10 marca zabrał Samanthę na sesję zdjęciową do domu Jacka Nicholsona a po zakończonych zdjęciach odbył z nią stosunek płciowy. Trzynastolatka nie doniosła o tym zdarzeniu matce, za to podzieliła się informacją o tym ze swoim chłopakiem. Jej rozmowę podsłuchała siostra, która doniosła o wszystkim matce, ta zaś zadzwoniła na policję. Polański został aresztowany za gwałt na nieletniej. Do finału procesu nigdy jednak nie doszło, bowiem reżyser uciekł przed sądem i od ponad 30 lat nie pojawił się w Ameryce.

Film nie broni Polańskiego i jego decyzji, ale w obiektywny sposób pokazuje kulisy słynnego procesu i ucieczki twórcy "Chinatown". Praca nad filmem zajęła reżyserce pięć lat, ale się opłaciła. Dokument został wyróżniony na festiwalu Sundance oraz otrzymał nagrodę Emmy za reżyserię.
SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Mini-serial Mamo, wróć opowiada historię matki, która potrzebowała zresetować...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...