Ale kino+
alekino+
Film. ROMANTYCZNI

ROMANTYCZNI


dramat, Polska, 1970, 87 min.
reżyseria: Stanisław Różewicz
obsada: Ignacy Gogolewski, Marta Lipińska, Olgierd Łukaszewicz, Władysław Hańcza
Premiera w Ale kino+: 16.10.2007 r.
4.00
343
4 głosy | 652 miejsce w rankingu
1
2

Miłosne dylematy, zazdrość i rodzinne konflikty stają na drodze do romantycznej powstańczej przygody dwóm braciom, którzy uwiedzieni atmosferą Wiosny Ludów próbują dołączyć do armii generała Bema.

Wiosna Ludów, rok 1848. Porwani romantyczną gorączką powstańczą bracia Władysław (Olgierd Łukaszewicz) i Henryk (Ignacy Gogolewski) usiłują przedrzeć się do armii generała Bema na Węgrzech. Po drodze zatrzymują się w dworku rodziny Nawrockich, aby tam czekać na emisariusza, który doprowadzi ich do oddziałów Bema. Majatek wita ich sielską atmosferą, z czasem jednak wychodzą na jaw konflikty i brudne sekrety. Małżonkowie Nawroccy bowiem szczerze się nie znoszą. Ona (Małgorzata Leśniewska) nie może znieść prostactwa męża, on (Władysław Hańcza) nie umie wybaczyć jej nieślubnego dziecka z leśniczym. Do tego podkochuje się w Emilce (Marta Lipińska), ich wychowanicy. Pech chce, że w dziewczynie zadurza się też jeden z braci, Henryk. Mężczyzna - chcąc nie chcąc - wsiąka w atmosferę dworku, naznaczoną pogardą, zazdrością i nienawiścią. Za wszelką cenę chce wyjechać razem z Emilką. Kiedy wybuchają emocje zdarza się tragedia, która kładzie kres jego marzeniom o romantycznej walce za ojczyznę.

"Romantyczni" STANISŁAWA RÓŻEWICZA, zrealizowani według książki "Pitaval Wielkopolski" Stanisława Szenica, to nasycony emocjami kameralny dramat psychologiczny, w którym konfrontują się ludzie, uczucia i ideały. Różewicz błyskotliwie zestawił ze sobą romantyczną miłość z typowo XIX-wieczną ideą walki za ojczyznę i martyrologii narodu, pokazując pułapki i rozczarowania, jakie czekają na tych, którzy ideały próbują wcielać w rzeczywistość.

Reżyser, brat słynnego dramaturga i poety Tadeusza Różewicza, zadebiutował przeszło pół wieku temu dramatem "Trudna miłość". W jego bogatym dorobku są wielokrotnie nagradzane filmy takie, jak "Świadectwo urodzenia" (Grand Prix i FIPRESCI na MFF dla Młodzieży w Cannes), "Głos z tamtego świata", "Westerplatte", "Drzwi w murze" (Srebrna Muszla na MFF w San Sebastian), "Pasja" (Grand Prix FPFF w Gdańsku) czy "Kobieta w kapeluszu" (Grand Prix FPFF w Gdańsku). W "Romantycznych" pracował z bardzo dynamicznym duetem aktorskim. Początkujący wówczas Olgierd Łukaszewicz, brat bliźniak operatora i reżysera Jerzego Łukaszewicza, miał już wówczas na koncie role w "Dancingu w kwaterze Hitlera" Batorego i "Brzezinie" Andrzeja Wajdy. Ignacy Gogolewski z kolei, który miał już za sobą blisko dwudziestoletnie doświadczenie filmowe, trzy lata później zasłynął jako Antek Boryna ze wspaniałej ekranizacji Reymontowskich "Chłopów" Jana Rybkowskiego. Na planie towarzyszyła im m.in. młodziutka Marta Lipińska, dziś kojarzona głownie ze słuchowiskiem "Kocham pana, panie Sułku", która wtedy mogła już poszczycić się rolami w "Salcie" Tadeusza Konwickiego czy "Wianie" Jana Łomnickiego. "Romantyczni" zdobyli nagrodę w Łagowie za muzykę Wojciecha Kilara oraz za scenografię Tadeusza Wybulta.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...