Ale kino+
alekino+
Film. ROMPER STOMPER

ROMPER STOMPER

Romper Stomper
dramat, Australia, 1992, 89 min.
reżyseria: Geoffrey Wright
obsada: Alex Scott, Daniel Pollock, Jacqueline McKenzie, Russell Crowe
Premiera w Ale kino+: 27.02.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 52 miejsce w rankingu

"Romper Stomper" znany jest obecnie jako film, który przyniósł przełomową rolę w karierze Russella Crowe'a i rozpoczął drogę australijskiego aktora do obecnej pozycji wielkiej gwiazdy międzynarodowego kina. W momencie premiery krytycy zauważyli wybitną kreację Crowe'a, dyskutowali jednak raczej nad zawartą w "Romper Stomperze" szokującą dawką przemocy, uznając film za skrajnie kontrowersyjny.

"Romper Stomper" to opowieść o grupie neonazistów z Melbourne. Sfrustrowani i żyjący na marginesie społeczeństwa młodzi ludzie pozostają pod wpływem cytującego z pamięci "Mein Kampf" charyzmatycznego lidera imieniem Hando (Russell Crowe). Faszyści obierają za cel ataków szybko powiększającą się wietnamską społeczność Melbourne. Brutalne pobicia Azjatów są codziennością, zdarzają się także morderstwa. Sterroryzowani Wietnamczycy postanawiają w końcu bronić się. Otwarta konfrontacja kończy się pogromem neonazistów, gang Hando idzie w rozsypkę, a on sam, wraz ze swym wiernym adiutantem Davey'em (Daniel Pollock) musi zniknąć z miasta. W ucieczce bojówkarzom pomaga Gabe (Jacqueline McKenzie), cierpiąca na epilepsję dziewczyna z dobrego domu, zafascynowana osobowością Hando. Między trójką bohaterów powstanie wkrótce miłosny trójkąt, skomplikowany dodatkowo agresywną postawą i skrajnymi poglądami faszystów.

"Romper Stomper" podzielił najpierw australijską, a potem międzynarodową krytykę. Zwolennicy filmu podkreślali doskonały warsztat reżysera GEOFFREY'A WRIGHTA i jego operatora Rona Hagena, którzy nakręcili rzecz przerażająco realistyczną, tętniącą niepokojącym rytmem, wciągającą widza w sam środek rasowych konfliktów w Australii. Przeciwnicy "Romper Stompera" oskarżali twórców o eksploatowanie przemocy, sadystyczne okrucieństwo i dwuznaczne moralnie przesłanie - w niektórych krajach, np. w Kanadzie, rozpowszechnienie filmu było przez wiele lat zakazane. Wszyscy zgadzali się jednak co do kreacji mało wówczas znanego Russella Crowe'a - powszechnie uważano występ aktora za wybitny (opinię tę potwierdziła nagroda Australijskiego Instytutu Filmowego). Doceniono także rolę Daniela Pollocka, młodego, obiecującego artysty, który popełnił samobójstwo tuż przed premierą filmu.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...