Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. RONIN

RONIN


thriller, USA/Wlk. Brytania, 1998, 116 min.
reżyseria: John Frankenheimer
obsada: Jean Reno, Jonathan Pryce, Natascha McElhone, Robert De Niro, Sean Bean, Stellan Skarsgard
Premiera w Ale kino+: 11.04.2009 r.
1.00
343
1 głosy | 545 miejsce w rankingu
RONIN
© Metro-Goldwyn-Mayer

Plejada międzynarodowych gwiazd wciela się w drużynę superszpiegów do wynajęcia w emocjonującym sensacyjnym widowisku Johna Frankenheimera.

W dawnej Japonii roninami nazywano samurajów bez suwerena - wolnych, wędrownych wojowników do wynajęcia. Bohaterowie filmu Frakenheimera to współcześni odpowiednicy roninów - szpiedzy, agenci, płatni zabójcy i specjaliści od mokrej roboty. Kiedyś pracowali dla rozmaitych wywiadów, ale po zakończeniu Zimnej Wojny rządy przestały potrzebować ich usług. Bohaterowie filmu stali się więc ludźmi do wynajęcia - z umiejętności wysoko wykwalifikowanych specjalistów może teraz skorzystać każdy, kto ma pieniądze. Jednym z nowoczesnych roninów jest Sam (Robert de Niro), były agent CIA, który zostaje zwerbowany przez tajemniczych zleceniodawców do przeprowadzenia równie tajemniczej akcji. Amerykanin trafia do międzynarodowego zespołu, w którym spotyka kolegów po fachu - weteranów różnych służb specjalnych od brytyjskiego SAS po radzieckie KGB. Zadanie z pozoru wydaje się proste: najemnicy mają ukraść pewną walizkę, zanim aktualni właściciele sprzedadzą ją rosyjskiej mafii. Zawartość nesesera pozostaje dla bohaterów nieznana - ale szybko staje się jasne, że walizka jest przedmiotem pożądania połowy tajnych organizacji, służb specjalnych i wywiadów świata. Sprawę komplikuje dodatkowo zdrada, która zakrada się w szeregi drużyny. Zaczyna się mordercza gra, a każdy z jej uczestników może ufać tylko samemu sobie.

"Ronin" to jeden z najbardziej efektownych filmów sensacyjnych końca lat 90. Fabuła zbudowana jest na piętrowej, skomplikowanej intrydze - misternej grze pozorów i zaskakujących zwrotów akcji. To historia, w której każdy bohater ma dwie twarze i gra przynajmniej na dwa fronty, a podział na wrogów i przyjaciół jest płyny i zawsze tymczasowy. Za koronkowy scenariusz odpowiedzialny jest David Mamet. Nazwisko słynnego dramaturga i mistrza przewrotnych fabuł nie występuje jednak w czołówce. Na skutek konfliktu z producentami i Amerykańską Gildią Scenarzystów, Mamet zdecydował się nie podpisywać filmu i ukrywał się pod pseudonimem Richard Weisz.

Dobry scenariusz znalazł godnego realizatora w osobie doświadczonego JOHNA FRANKENHEIMERA. Reżyser uchodzi za mistrza w realizacji scen pościgów samochodowych. W "Roninie" są one rzeczywiście imponujące - dość powiedzieć, że podczas kręcenia filmu zniszczono 80 aut, a wśród kierowców-kaskaderów znaleźli się byli zawodnicy Formuły 1. Dodatkową atrakcją energetycznego, trzymającego w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty filmu, jest budząca respekt obsada. Robert De Niro jest tu w najwyższej formie. Partnerują mu międzynarodowe gwiazdy, między innymi Francuz Jean Reno, Szwed Stellan Skarsgard, Brytyjczycy Sean Bean i Jonathan Pryce. Kręcąc "Ronina" Frankenheimer nie miał większych ambicji, niż stworzenie dobrego widowiska rozrywkowego, ale w swoim gatunku film jest pierwszorzędny.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...