Ale kino+
alekino+
Film. ROWER Z PEKINU

ROWER Z PEKINU

Benjing Bicycle
dramat, Chiny/Tajwan, 2001, 108 min.
reżyseria: Xiaoshuai Wang
obsada: Bin Li, Lin Cui, Xun Zhou, Yuanyuan Gao
Premiera w Ale kino+: 13.04.2006 r.
5.00
343
5 głosy | 241 miejsce w rankingu

Nagrodzony w Berlinie drapieżny dramat obyczajowy nazywany chińską wersją klasycznych "Złodziei rowerów". Historia chłopca z prowincji, który stara się przetrwać w miejskiej dżungli współczesnego Pekinu.

Guei (Cui Lin) przybywa z prowincji Chin w poszukiwaniu szczęścia do Pekinu. Chłopak jest zachwycony nowoczesnym, oszałamiającym, bogatym miastem. Szczęście bohatera jest tym większe, że udaje mu się dostać pracę. Guei zostaje kurierem rowerowym. Pojazd, na którym chłopak przemierza zatłoczone ulice metropolii jest własnością firmy kurierskiej. Guei musi go spłacać ze swoich skromnych zarobków. I właśnie kiedy raty mają się już ku końcowi, rower zostaje skradziony. Dla młodego prowincjusza oznacza to koniec świata - i utratę pracy. W Pekinie po ulicach krążą miliony rowerów, ale Guei nie spocznie dopóki nie odzyska swojego pojazdu. Odnajduje go w rękach studenta Jiana (Bin Li). Dla niego rower również odgrywa ważną rolę - Jian używa go do robienia wrażenia na kolegach i dziewczynach. Dla obydwu młodych ludzi rower jest czymś więcej niż środkiem lokomocji - konfrontacja między bohaterami jest więc nieunikniona, a wydarzenia przybiorą niespodziewanie gwałtowny i brutalny obrót.

Autor "Roweru z Pekinu", XIAOSHUAI WANG należy do najmłodszej generacji chińskich filmowców odnoszących sukcesy na międzynarodowych festiwalach - pokolenia, któremu drogę utorował boom chińskiej kinematografii z przełomu lat 80. i 90. oraz filmy takich mistrzów jak Kang Caige czy Zhang Yimou. "Rower z Pekinu" został obwołany "'Złodziejami rowerów' po chińsku" - skojarzenia z neorealistycznym arcydziełem Vittoria de Siki są oczywiste. Największą wartością filmu Xiaoshuai Wanga jest drapieżny obraz współczesnego Pekinu - gigantycznej, w ekspresowym tempie modernizującej się metropolii, w której bieda i desperacja sąsiadują z nadzieją i marzeniami o bogactwie. "Rower z Pekinu" był wydarzeniem na festiwalu w Berlinie - Xiaoshuai Wang otrzymał Grand Prix w konkursie, a grający główne role młodzi amatorzy Cui Lin i Bin Li nagrody dla nowych obiecujących talentów aktorskich.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...