Ale kino+
alekino+
Film. RÓŻA

RÓŻA

The Rose
dramat muzyczny, USA, 1979, 129 min.
reżyseria: Mark Rydell
obsada: Alan Bates, Bette Midler, Frederic Forrest, Harry Dean Stanton
Premiera w Ale kino+: 3.09.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 128 miejsce w rankingu

Nagrodzona trzema Złotymi Globami "Róża", luźno oparta na biografii Janis Joplin, była nie tylko prawdziwie rockowym debiutem Betty Midler, nazywanej wówczas drugą Barbrą Streisand, ale również obrazem, który w historii filmu muzycznego uruchomił całkiem nową poetykę.

Tytułowa Róża (Betty Midler) to piosenkarka rockowa u szczytu sławy. I w absolutnym psychicznym dołku. Z dnia na dzień coraz bardziej uzależnia się od alkoholu i narkotyków, próbuje coraz silniejszych środków odurzających, przestaje odróżniać rzeczywistość od narkotycznego koszmaru. Róża wciąż wywołuje gorączkę wśród setek swoich fanów, ale poza sceną jest coraz bardziej bezradna, samotna, wykorzystywana. Uzależnia się od ludzi, którzy ją otaczają. Daje się wykorzystywać. Rozpaczliwą potrzebę czułości, miłości zaspakaja przypadkowym seksem, wszystkie kłopoty, wątpliwości, lęki topi w morzu alkoholu. W miarę jak rozkwita jej kariera, zapętla się wokół niej autodestrukcyjny powróz, który sama założyła sobie na szyję.

MARK RYDELL i Betty Midler, jego wielkie aktorskie odkrycie, z uporem twierdzili, że "Róża" nie jest biografią Janis Joplin, zmarłej dziewięć lat wcześniej na skutek przedawkowania heroiny i morfiny. Legenda białego bluesa była rzecz jasna inspiracją dla "Róży", ale scenarzysta filmu, Bill Kerby, czerpał ponoć również z biografii innych artystów. Nagrodzoną trzema Złotymi Globami i nominowaną do Oscara w czterech kategoriach "Różę" traktuje się jednak przede wszystkim jako opowieść o ostatnim tourne wielkiej Janis Joplin. Po premierze filmu Roger Ebert pisał o swoich wątpliwościach dotyczących gloryfikowania przez film zmarłych artystów: "Przemysł muzyczny balansuje od uwielbienia do nekrofilii. Tu liczą się tylko martwi bohaterowie: Jim Croce, Jimi Hendrix, Jim Morrison, Buddy Holly, Otis Redding, Janis Joplin... Całkiem niedawno łapczywie wsłuchiwano się w plotkę o śmierci Paula McCartneya, aby jeszcze mocniej go wielbić".

Publiczność jednak na "Różę" zareagowała entuzjastycznie, a debiutującą na wielkim ekranie Betty Midler z miejsca zaczęto porównywać do Barbry Streisand, która podbiła kino dziesięć lat wcześniej filmami "Zabawna dziewczyna" i "Hello, Dolly!". Midler, nagrodzona za rolę Róży podwójnym Złotym Globem (najlepszy debiut i najlepszy występ w filmie muzycznym), od tej pory z powodzeniem łączyła karierę filmową z muzyczną pasją. Zagrała m.in. w "Bezlitosnych ludziach" duetu Abrahams-Zucker, "Dla naszych chłopców" (kolejne muzyczno-filmowe spotkanie z Rydellem), "Zmowie pierwszych żon" czy "Dorwać małego", ale przez cały ten czas intensywnie koncertowała. Dziś chętniej pojawia się na scenie muzycznej niż na filmowym planie, choć jako dziecko powtarzała uparcie, że kiedy dorośnie zostanie gwiazda kina niemego, jak Ethel Barrymore.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...