Ale kino+
alekino+
Film. ROZDARTA KURTYNA

ROZDARTA KURTYNA

Torn Curtain
thriller, USA, 1966, 126 min.
reżyseria: Alfred Hitchcock
obsada: Hansjorg Felmy, Julie Andrews, Lila Kedrova, Paul Newman, Wolfgang Kieling
Premiera w Ale kino+: 20.12.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 39 miejsce w rankingu
ROZDARTA KURTYNA
© Universal
1
2

Okres zimnej wojny. Pentagon potrzebuje danych związanych z budową broni masowej zagłady oraz systemów antyrakietowych konstruowanych za Żelazną Kurtyną.

Wysyła do Niemiec Wschodnich fizyka jądrowego Michaela Armstronga (Paul Newman), który ma zdobyć potrzebne informacje. W ślad za nim, choć jego wiedzy, udaje się zakochana w nim młoda dziewczyna, Angielka Sarah (Julie Andrews), która nie zna prawdziwego celu wyjazdu Michaela. Kontrwywiad NRD pracuje sprawnie i wkrótce Armstrongowi zaczyna grozić śmiertelne niebezpieczeństwo.

"Rozdarta kurtyna" to pięćdziesiąty film w karierze ALFREDA HITCHCOCKA. Jubileuszowy thriller jest ceniony przez fanów za znakomite tempo i realistycznie potraktowaną szpiegowską intrygę. Dodatkowym atutem "Rozdartej kurtyny" jest Paul Newman w jednej z najlepszych ról w karierze - aktor wciela się w czarującego, szarmanckiego i opanowanego naukowca, wrzuconego w sam środek tajnego frontu, gdzie każdy fałszywy ruch może kosztować życie.

Film jest sławny również ze względu na jedną z bardziej znanych scen w dorobku Hitchcocka - perfekcyjnie zmontowaną sekwencję zamordowania tajnego agenta STASI (Wolfgang Kieling) przy pomocy gazowego piecyka. Reżyser, który tyle razy wykorzystywał w swojej twórczości ludzkie zainteresowanie zbrodnią, chciał uzmysłowić widzom jak trudno pozbawić życia broniącego się, silnego człowieka.
SERIALE

Vera 9

Detektyw Vera Stanhope powraca w dziewiątym sezonie z nowymi sprawami do rozwikłania. era Stanhope charakteryzuje się celnymi obserwacjami, przywiązaniem do szczegółu...


Zagadki kryminalne nowej panny Fisher

Spin-off znanego serialu "Zagadki kryminalne panny Fisher", w którym za prywatne dochodzenie zabiera się siostrzenica słynnej pani detektyw, Peregrine Fisher.


Poza wszelkim podejrzeniem

Kryminolożka z Paryża, Chloé Fischer, zostaje wysłana do Lyonu w celu złapania seryjnego mordercy. W Lyonie grasuje seryjny morderca. Jest nim Paul Brodsky...