Ale kino+
alekino+
Film. ROZGRYWKA

ROZGRYWKA

The Score
film sensacyjny, USA/Niemcy, 2001, 119 min.
reżyseria: Frank Oz
obsada: Angela Bassett, Edward Norton, Marlon Brando, Robert De Niro
Premiera w Ale kino+: 12.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 38 miejsce w rankingu
ROZGRYWKA

Nick Wells (Robert De Niro) jest gotowy skończyć z przestępczą profesją i przejść na emeryturę. Marzy, by zamieszkać ze swoją przyjaciółką Diane (Angela Bassett) i zająć się prowadzeniem klubu jazzowego w Montrealu. Ale jego protektor, przyjaciel i partner finansowy Max (Marlon Brando) ma w stosunku do niego inne plany.

Poznaje go z młodym, zdolnym i zarozumiałym złodziejem Jackiem Tellerem (Edward Norton), z pomocą którego chce dokonać zuchwałej kradzieży w miejscowym składzie celnym. Potrzebuje talentu Nicka do otwarcia perfekcyjnie zabezpieczonego sejfu i przekonuje go, by złamał swoje dwie najważniejsze zasady: zawsze pracować w pojedynkę oraz nigdy nie działać w mieście, w którym mieszka. Rozpoczyna się rozgrywka, w której żaden z partnerów nawet nie próbuje być lojalny.

"Rozgrywka" to udoskonalona klasyczna historia kryminalna o skoku na dużą kasę. Za kamerą stanął FRANK OZ, nie tylko doświadczony aktor i reżyser ("Przodem do tyłu", "Krwiożercza roślina", "Ciemny kryształ"), ale również współtwórca i pomysłodawca Muppetów oraz człowiek, który animował mistrza Yodę w "Gwiezdnych wojnach".

Na planie "Rozgrywki" twórcom udało się zgromadzić rzadko spotykaną plejadę gwiazd, z których każdy jest reprezentantem innego aktorskiego pokolenia. Najmłodszy z nich Edward Norton wdarł się do hollywoodzkiej pierwszej ligi już za sprawą debiutu w "Lęku pierwotnym" u boku Richarda Gere'a i roli neonazisty w "Więźniu nienawiści", za które nominowano go do Nagrody Akademii. Dla dwukrotnego zdobywcy Oscara i ulubieńca Martina Scorsese Roberta De Niro kreacja podstarzałego kasiarza Nicka Wellsa to powrót do wyrazistych wcieleń z jego najlepszych aktorskich lat. Jednak obraz Franka Oza przejdzie do historii przede wszystkim jako ostatni popis klasy zmarłego w 2004 roku Marlona Brando, niezapomnianego Stanleya Kowalskiego z "Tramwaju zwanego pożądaniem". Współpraca z Brando tradycyjnie nie należała do łatwych. Znany z trudnego charakteru gwiazdor stale wdawał się w potyczki słowne z reżyserem, nazywając go, w nawiązaniu do wymyślonej przez Oza postaci, świnką Piggy. "Rozgrywce" smaczku dodaje też fakt, że jest jedynym spotkaniem na planie De Niro z Brando. Choć obaj zdobyli Oscara za to samo wcielenie Vita Corleone w "Ojcu Chrzestnym" (Brando) i "Ojcu Chrzestnym 2" (De Niro), jedynie u Oza dane im było wspólnie pracować.

"Rozgrywka" spotkała się z mieszanym odbiorem. Zdaniem części krytyki i widzów to jeden z najlepszych "czystych" kryminałów ostatnich lat, inni z kolei narzekali na nie w pełni wykorzystany potencjał zgromadzonych sław.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...