Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ROZMOWA

ROZMOWA

The Conversation
film sensacyjny, USA, 1974, 113 min.
reżyseria: Francis Ford Coppola
obsada: Allen Garfield, Frederic Forrest, Gene Hackman, John Cazale
Premiera w Ale kino+: 21.11.2011 r.
5.00
343
5 głosy | 53 miejsce w rankingu
ROZMOWA

Nagrodzony Złotą Palmą w Cannes majstersztyk Coppoli to znakomite studium podglądactwa i tajnych państwowych struktur USA, a jednocześnie smutna zapowiedź afery Watergate, która wstrząsnęła Ameryką.

Filmy FRANCISA FORDA COPPOLI zwykło się dzielić na duże, zmierzające do wielkich syntez, jak "Ojciec chrzestny" czy "Czas Apokalipsy" i małe, kierujące się w stronę błyskotliwej metafory, w rodzaju "Outsiderów" czy "Peggy Sue wyszła za mąż". "Rozmowa" zajmuje w tym podziale miejsce pośrodku: skromny pozornie film Coppola dopracowywał z wyjątkową starannością. Dość powiedzieć, że sam montaż dźwięku trwał blisko rok. Starania opłaciły się. Z Cannes "Rozmowa" wyjechała ze Złotą Palmą i nagrodą jury ekumenicznego, a Coppola dołączył do grona najważniejszych twórców współczesnego kina.

Harry Caul (Gene Hackman) jest najwyższej klasy specjalistą od podsłuchu elektronicznego. Jest w stanie podsłuchać każdego i wszędzie, a tropienie obcych osób na odległość okazuje się dla niego dużo łatwiejsze, niż nawiązanie kontaktu z bliskimi i przyjaciółmi. Mieszka sam w spartańsko urządzonym i doskonale zabezpieczonym mieszkaniu, a ciszę wypełnia grą na saksofonie. Ma żelazna zasadę: nie angażować się emocjonalnie w powierzane mu sprawy. Nadchodzi jednak dzień, kiedy tę regułę łamie. Podsłuchując parę kochanków na Union Square w niewinnej rozmowie dostrzega zapowiedź grożącego im niebezpieczeństwa. Zaczyna ich śledzić, próbuje na własną rękę rozwikłać tajemnicę ukrytą w strzępach nagrań. I wtedy zdaje sobie sprawę, że sam jest podsłuchiwany. Przez kogoś, kto w tym fachu jest lepszy od niego.

Premiera "Rozmowy", nominowanej w trzech kategoriach do Oscara, w czterech do Złotych Globów i nagrodzonej dwiema Baftami, zbiegła się w czasie z aferą Watergate, która w kinie uruchomiła lawinę społecznie zaangażowanych filmów o spisku i konspiracji. Hollywoodzcy twórcy manifestowali coraz mniejsze zaufanie społeczeństwa do polityków i administracji, a ich bohaterowie niestrudzenie śledzili matactwa władzy, związki polityków ze światem przestępczym i zakulisowe układy. W "Rozmowie" nazwa "Watergate" pada przypadkowo - jako cytat z telewizyjnego dziennika, który w filmie pełni rodzaj tła.

Obraz Coppoli, ulubiony przez samego reżysera spośród wszystkich zrealizowanych przez siebie filmów, okazał się jednak smutnym proroctwem. Jednakże reżyser nie ograniczył się w nim tylko do wątków demaskatorskich, ale skonstruował również świetne studium podglądactwa. Wielka w tym zasługa odtwarzającego główną rolę Gene'a Hackmana, niebywale skupionego i oszczędnego w aktorskich środkach wyrazu, nominowanego za tę rolę do Bafty i Złotego Globu. Jego bohater przez podsłuchiwanie innych znajduje sposób na określenie samego siebie, ale kiedy zawiodą go własne oczy i uszy - dwie rzeczy, na których polegał najbardziej - jego tożsamość zaczyna się załamywać.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...