Ale kino+
alekino+
Film. RÓŻOWA PANTERA

RÓŻOWA PANTERA

The Pink Panther
komedia, USA/Wlk. Brytania, 1963, 115 min.
reżyseria: Blake Edwards
obsada: Capucine, Claudia Cardinale, David Niven, Peter Sellers, Robert Wagner
Premiera w Ale kino+: 8.10.2008 r.
5.00
343
5 głosy | 254 miejsce w rankingu

Film, od którego zaczęła się jedna z najzabawniejszych serii w historii komedii, i w którym pojawiała się jedna z najśmieszniejszych filmowych postaci - inspektor Clouseau.

Tytułowa Różowa Pantera to nazwa wyjątkowo drogocennego brylantu, wokół którego krąży kryminalna fabuła filmu Blake'a Edwardsa. Klejnot zniknął z następnych części "Różowej Pantery", ale nazwa pozostała - podobnie jak charakterystyczna czołówka z animowaną różową panterą w roli głównej oraz wpadający w ucho temat przewodni skomponowany przez Henry'ego Manciniego.

Wielkiej wartości brylant zwany Różową Panterą jest własnością egzotycznej księżniczki Dali (Claudia Cardinale) przybywającej na wygnaniu w Europie. Klejnot jest obiektem zainteresowania nieuchwytnego złodzieja kosztowności znanego jako Fantom. Pod tym pseudonimem ukrywa się brytyjski playboy, sir Charles (znakomity David Niven), wyrafinowany włamywacz-gentleman. Elegancki przestępca ma śmiertelnego wroga w osobie francuskiego inspektora Clouseau (oczywiście Peter Sellers), wyjątkowego bufona i niezdary. Zacięty lecz rozpaczliwie nieudolny policjant przybywa śladem Fantoma i brylantu do szwajcarskiego kurortu. Towarzyszy mu żona. Nieszczęsny Clouseau nie wie, że jest ona kochanką Fantoma i wspólniczką jego zuchwałych kradzieży.

Początkowo BLAKE EDWARDS planował uczynić głównym bohaterem "Różowej Pantery" postać Fantoma granego przez posiadającego status gwiazdy Davida Nivena. Po premierze okazało się jednak, że prawdziwą ozdobą filmu nie jest ani David Nivenem, ani tytułowy brylant ani kryminalna intryga, lecz Peter Sellers w roli inspektora Clouseau. Aktorski majstersztyk w wykonaniu brytyjskiego komika jest klasą samą dla siebie i nic dziwnego, że Blake Edwards powracał do tej postaci jeszcze wielokrotnie. Za kręcenie pierwszego sequela reżyser zabrał się już w 3 miesiące po wprowadzeniu "Różowej Pantery" do kin.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...