Ale kino+
alekino+
Film. RÓŻOWE LATA

RÓŻOWE LATA

Ma Vie en Rose
komediodramat, Francja/Belgia/Wlk. Brytania, 1997, 86 min.
reżyseria: Alain Berliner
obsada: Georges Du Fresne, Helene Vincent, Jean-Philippe Ecoffey, Michele Laroque
Premiera w Ale kino+: 13.06.2004 r.
5.00
343
5 głosy | 106 miejsce w rankingu

Ludovic (Georges Du Fresne) jest siedmioletnim chłopcem, który nie może się doczekać kiedy dorośnie i... zostanie dziewczyną. Jego rodzina przeprowadziła się właśnie na przedmieścia Paryża i zamieszkała po sąsiedzku obok domu szefa firmy, w której pracuje ojciec małego bohatera.

Podczas powitalnego przyjęcia w nowym miejscu Ludovic pojawia się w efektownej różowej sukience i makijażu. Goście imprezy są zaszokowani - szczególnie zbulwersowany jest zaś szef, ograniczony typ o wyjątkowo konserwatywnych poglądach. Tymczasem Ludovic kontynuuje swoje wysiłki, by zostać dziewczynką - przebiera się w sukienki, bawi się lalkami. Chłopiec jest przekonany, że jego płeć to wypadek przy pracy Pana Boga, który tworząc go pomylił chromosomy. Rodzice Ludovica są zdezorientowani i przerażani. Dziewczynka ubierająca się jak chłopiec i grająca w piłkę nożną z kolegami nie zwraca na siebie niczyjej uwagi, odwrotna sytuacja uważana jest jednak za chorą i niebezpieczną. Sąsiedzi z przedmieścia, z pozoru mili i uprzejmi, okazują się nietolerancyjnymi bigotami, którzy uważają Ludovica za społeczne zagrożenie. Dotyczy to zwłaszcza szefa; pewnego dnia Ludovic zapowiada, że w przyszłości weźmie ślub z jego synem. Miarka się przebiera, rodzice bohatera wpadają w panikę i podejmują działania, które mogą zniszczyć wrażliwą osobowość dziecka.

"Różowe lata" pozostają w pamięci przede wszystkim ze względu na oryginalny styl wizualny i nieszablonowo poprowadzoną narrację. Nasycone, intensywne kolory, sceny snutych przez małego bohatera marzeń sennych na jawie oraz lekko surrealistyczna, zahaczająca o groteskę poetyka kazały porównywać krytykom debiut Berlinera to twórczości amerykańskiego wizjonera, Tima Burtona. "Różowe lata" to rzecz o nietolerancji, społeczeństwie, które tępi wszelką, nawet, jak w tym wypadku, zupełnie niewinną inność. Reżyser ALAIN BERLINER nie próbuje jednak kręcić jeszcze jednego zaangażowanego dramatu z morałem - opowiada tę historię w konwencji współczesnej baśni, nadaje swojemu filmowi ton tragikomiczny, sięga z jednej strony po elementy fantazji, z drugiej - po zjadliwą społeczną satyrę. Oryginalność i ciepło "Różowych lat" doceniła zarówno publiczność jak i krytycy, którzy wyróżnili Berlinera Europejską Nagrodą Filmową za scenariusz oraz nominacją do Cesara za najlepszy debiut.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...