Już wkrótce zapraszamy na nową stronę Ale kino+ w ramach serwisu CANAL+ telewizja przez internet. Informujemy jednocześnie, że strona zmieni swoją formę, a niektóre materiały i funkcjonalności nie będą dostępne.
Ale kino+
alekino+
Film. ROZRACHUNEK

ROZRACHUNEK

The Clearing
thriller, USA/Niemcy, 2004, 91 min, 95 min.
reżyseria: Pieter Jan Brugge
obsada: Alessandro Nivola, Helen Mirren, Matt Craven, Robert Redford, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 16.09.2019 r.
5.00
343
5 głosy | 40 miejsce w rankingu
ROZRACHUNEK
© Copyright Red Production Company

Życie Wayne'a i Eileen Hayesów wydaje się prawdziwą sielanką. Są udanym małżeństwem, wspólnie wychowują dwójkę dorastających dzieci, a ich firma znakomicie prosperuje. Słodki sen kończy się, kiedy Wayne zostaje porwany przez bezwzględnego Arnolda Macka.

Uważany za świetnego negocjatora biznesman musi teraz przeprowadzić najważniejszą transakcję swojego życia i przekonać Macka, że opłaca mu się zarobić na porwanym, a nie po prostu go zabić. Tymczasem również żona Wayne'a, Eileen, w otoczeniu agentów FBI spróbuje uratować mu życie.

"Rozrachunek" to pierwszy i jak na razie ostatni film wyreżyserowany przez znanego producenta PIETERA JANA BRUGGE'A odpowiedzialnego m.in. za produkcję "Raportu Pelikana", w którym główną rolę zagrał również Robert Redford i "Gorączki". Brugge oparł swój debiut, do którego współtworzył również scenariusz, na historii autentycznego porwania, które w swoim czasie wstrząsnęło Holandią, ojczyzną reżysera. Do głównych ról zaangażował znakomitych i doświadczonych aktorów Roberta Redforda i Willema Dafoe.

Robert Redford, który dwa lata wcześniej nagrodzony został honorowym Oscarem za zasługi dla amerykańskiego przemysłu filmowego, w ostatnich latach rzadko występował w filmach. "Rozrachunek" okazał się dla niego jednak wydarzeniem szczególnym. To pierwszy film z jego udziałem, który został pokazany na założonym przez aktora w 1979 roku Festiwalu Filmowym Sundance. Na łamach "Newsweeka", Redford wyraził zaniepokojenie tym, że jego niezależny festiwal rozrasta się do rozmiarów komercyjnej imprezy, na której bywają ludzie pokroju Paris Hilton. Z roli w "Rozrachunku" aktor był bardzo zadowolony. Wykazał się dużym poświęceniem, aby wcielić się w swojego bohatera. Mimo klaustrofobii, na którą cierpi od wielu lat, pozwolił zamknąć się w samochodowym bagażniku.

Obdarzony charakterystyczną urodą Willem Dafoe to specjalista od czarnych charakterów - jego Bobby Peru z "Dzikości serca" Davida Lyncha wciąż jest w czołówce internetowych rankingów na najbardziej odrażającą filmową postać. Przygodę z aktorstwem zaczynał w cieszącej się dużym uznaniem teatralnej grupie Wooster Group, wśród kinowej publiczności znany stał się natomiast dzięki roli w "Plutonie" Olivera Stone'a, za którą otrzymał swoją pierwszą nominacje do Oscara. Jedna z jego najważniejszych i najbardziej zaskakujących ról to kreacja w filmie Martina Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa", gdzie wcielił się w postać Jezusa Chrystusa. Na planie "Rozrachunku" Dafoe również grał z wielkim poświęceniem - w scenie bójki w lesie tak mocno pozwolił pchnąć się Robertowi Redfordowi, że upadając złamał sobie żebro.

Aktorom partnerowała wybitna brytyjska aktorka Helen Mirren, zdobywczyni dwóch Złotych Palm dla najlepszej aktorki za role w filmach "Cal" i "Szaleństwa Króla Jerzego". Po zakończeniu zdjęć do "Rozrachunku" aktorka wyznała publicznie, że podczas realizacji zupełnie straciła głowę dla Roberta Redforda. "Nigdy nie durzyłam się w żadnym aktorze, no może z wyjątkiem Mela Gibsona, ale Bob ma w sobie tę swoją redfordzkość. Gdyby był Brytyjczykiem już dawno zostałby Lordem Robertem Redfordem" - mówiła dziennikarzom zachwycona Mirren.
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...