Ale kino+
alekino+
Film. ROZRACHUNEK

ROZRACHUNEK

The Clearing
thriller, USA/Niemcy, 2004, 91 min, 95 min. 12
reżyseria: Pieter Jan Brugge
obsada: Alessandro Nivola, Helen Mirren, Matt Craven, Robert Redford, Willem Dafoe
Premiera w Ale kino+: 16.09.2019 r.
343
Najbliższe emisje:
22:15
sobota21 września
Przypominajka
18:25
poniedziałek23 września
Przypominajka
ROZRACHUNEK
© Copyright Red Production Company

Życie Wayne'a i Eileen Hayesów wydaje się prawdziwą sielanką. Są udanym małżeństwem, wspólnie wychowują dwójkę dorastających dzieci, a ich firma znakomicie prosperuje. Słodki sen kończy się, kiedy Wayne zostaje porwany przez bezwzględnego Arnolda Macka.

Uważany za świetnego negocjatora biznesman musi teraz przeprowadzić najważniejszą transakcję swojego życia i przekonać Macka, że opłaca mu się zarobić na porwanym, a nie po prostu go zabić. Tymczasem również żona Wayne'a, Eileen, w otoczeniu agentów FBI spróbuje uratować mu życie.

"Rozrachunek" to pierwszy i jak na razie ostatni film wyreżyserowany przez znanego producenta PIETERA JANA BRUGGE'A odpowiedzialnego m.in. za produkcję "Raportu Pelikana", w którym główną rolę zagrał również Robert Redford i "Gorączki". Brugge oparł swój debiut, do którego współtworzył również scenariusz, na historii autentycznego porwania, które w swoim czasie wstrząsnęło Holandią, ojczyzną reżysera. Do głównych ról zaangażował znakomitych i doświadczonych aktorów Roberta Redforda i Willema Dafoe.

Robert Redford, który dwa lata wcześniej nagrodzony został honorowym Oscarem za zasługi dla amerykańskiego przemysłu filmowego, w ostatnich latach rzadko występował w filmach. "Rozrachunek" okazał się dla niego jednak wydarzeniem szczególnym. To pierwszy film z jego udziałem, który został pokazany na założonym przez aktora w 1979 roku Festiwalu Filmowym Sundance. Na łamach "Newsweeka", Redford wyraził zaniepokojenie tym, że jego niezależny festiwal rozrasta się do rozmiarów komercyjnej imprezy, na której bywają ludzie pokroju Paris Hilton. Z roli w "Rozrachunku" aktor był bardzo zadowolony. Wykazał się dużym poświęceniem, aby wcielić się w swojego bohatera. Mimo klaustrofobii, na którą cierpi od wielu lat, pozwolił zamknąć się w samochodowym bagażniku.

Obdarzony charakterystyczną urodą Willem Dafoe to specjalista od czarnych charakterów - jego Bobby Peru z "Dzikości serca" Davida Lyncha wciąż jest w czołówce internetowych rankingów na najbardziej odrażającą filmową postać. Przygodę z aktorstwem zaczynał w cieszącej się dużym uznaniem teatralnej grupie Wooster Group, wśród kinowej publiczności znany stał się natomiast dzięki roli w "Plutonie" Olivera Stone'a, za którą otrzymał swoją pierwszą nominacje do Oscara. Jedna z jego najważniejszych i najbardziej zaskakujących ról to kreacja w filmie Martina Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa", gdzie wcielił się w postać Jezusa Chrystusa. Na planie "Rozrachunku" Dafoe również grał z wielkim poświęceniem - w scenie bójki w lesie tak mocno pozwolił pchnąć się Robertowi Redfordowi, że upadając złamał sobie żebro.

Aktorom partnerowała wybitna brytyjska aktorka Helen Mirren, zdobywczyni dwóch Złotych Palm dla najlepszej aktorki za role w filmach "Cal" i "Szaleństwa Króla Jerzego". Po zakończeniu zdjęć do "Rozrachunku" aktorka wyznała publicznie, że podczas realizacji zupełnie straciła głowę dla Roberta Redforda. "Nigdy nie durzyłam się w żadnym aktorze, no może z wyjątkiem Mela Gibsona, ale Bob ma w sobie tę swoją redfordzkość. Gdyby był Brytyjczykiem już dawno zostałby Lordem Robertem Redfordem" - mówiła dziennikarzom zachwycona Mirren.


ALE KINO+ POLECA

05.35
SOBOTA21 września
Na drodze
Na drodze

Podczas długiej podróży kobieta zabiera autostopowicza. Mężczyzna budzi w niej niepokój,…

16.00
NIEDZIELA22 września
Obłąkani
Obłąkani

Młody psychiatra, Edward Newgate, przyjeżdża na praktyki do Stonehearst Asylum. Dyrektor…

22.30
NIEDZIELA22 września
Eva
Eva

Bertrand Valade kradnie manuskrypt umierającego opiekuna. Zostaje popularnym…SERIALE

Belfer 2

Drugi sezon najgłośniejszego serialu kryminalnego CANAL+, który został doceniony...


Mamo, wróć

Dlaczego Marie zostawiła dzieci i męża? Rozpad rodziny pokazany jako emocjonalny...


Zaufaj mi 2

Kapral Jamie McCain dochodzi do siebie w szpitalu South Lothian po urazie...


Grantchester 4

Wiara, miłość i morderstwo. W czwartym sezonie serialu Sidney Chambers ma znów...