Ale kino+
alekino+
Film. ROZSTANIA I POWROTY

ROZSTANIA I POWROTY

Breaking and entering
dramat, Wlk. Brytania/USA, 2006, 114 min.
reżyseria: Anthony Minghella
obsada: Jude Law, Juliette Binoche, Martin Freeman, Rafi Gavron, Robin Wright
Premiera w Ale kino+: 14.07.2010 r.
5.00
343
10 głosy | 358 miejsce w rankingu
ROZSTANIA I POWROTY

Anthony Minghella przenosi widza do barwnej londyńskiej dzielnicy King Cross, żeby opowiedzieć o romansie, emigracji i życiowych pułapkach. W rolach głównych nagrodzona w tym roku w Cannes Juliette Binoche i Jude Law.

Will (Jude Law), wzięty architekt z Londynu, stoi przed pasjonującym zawodowym zadaniem: ma uczłowieczyć nieciekawą - zarówno pod względem architektonicznym, jak i obyczajowym - dzielnicę King Cross. Mniej pasji jest w jego życiu prywatnym - jego związek ze Szwedką Liv (Robin Wright) wydaje się wypalony. Pewnego dnia biuro Willa na King Cross zostaje okradzione. Nieoczekiwanie jednak ten incydent prowadzi go do zupełnie nowej przygody. Sprawcą włamania jest bowiem wynajęty przez swojego wuja-gangstera młody imigrant z Bośni, Miro (Rafi Gavron). Will, śledząc chłopaka, poznaje jego matkę, magnetyczną Amirę (Juliette Binoche), która w Londynie pracuje jako krawcowa. Zafascynowany kobietą Will nie powiadamia policji o włamaniu. Zaczyna robić wszystko, aby zbliżyć się do Amiry.

"Rozstania i powroty" to ostatni pełnometrażowy film w reżyserii ANTHONY'EGO MINGHELLI, zmarłego przedwcześnie w 2008 roku wybitnego brytyjskiego dramatopisarza i reżysera, twórcy melodramatów "Angielski pacjent" czy "Wzgórze nadziei". "Rozstania i powroty" to kameralny, intymny film, który miał być dla Minghelli krótką ucieczką od historii: "Kiedy pracowałem nad Wzgórzem nadziei, pomyślałem sobie pewnego dnia, że muszę wrócić do domu i zrobić film bez żadnego drobiazgowego researchu. Film o świecie, w którym żyję, tu i teraz. Na szybko i na świeżo. Zabrałem się do Rozstań... i muszę przyznać, że nigdy w życiu nie musiałem poświęcić tyle czasu na research!" - śmiał się Minghella w jednym z wywiadów. Żeby rzetelnie przygotować się do realizacji filmu o trudnym romansie angielskiego architekta i bośniackiej imigrantki, Minghella zaprosił do współpracy socjologów, psychiatrów, nauczycieli, Bośniaków, Serbów, a nawet ekspertów od techniki akrobatycznego biegania parkour, którą uprawia filmowy Miro. "Pojechałem do Rumunii, podróżowałem po terenach byłej Jugosławii. Szokujące było odkrycie, jak mało wiem o świecie, który - wydawało mi się - od lat zamieszkuję!" - wyznawał reżyser.

W filmie o tak uniwersalnym i aktualnym przesłaniu nie mogło zabraknąć międzynarodowej obsady. Główną rolę zagrał Anglik Jude Law, z którym Minghella pracował na planie "Wzgórza nadziei". Towarzyszy mu urodzona w Teksasie Robin Wright. Postać Bośniaczki Amiry mistrzowsko poprowadziła Francuzka Juliette Binoche, nagrodzona w tym roku w Cannes za rolę w "Copie Conforme" Abbasa Kiarostamiego. Jej syna Miro zagrał zaś ciekawy, młody brytyjski aktor, Rafi Gavron.

"Rozstania i powroty" były też dla Minghelli okazją do wyrażenia własnych poglądów na temat problemu emigracji. "Sam pochodzę z rodziny emigrantów, więc z oczywistych powodów mam dużo empatii dla emigrantów. Często myślimy o nich, że przyjechali, żeby coś nam zabrać. Tymczasem większość z nich przyjechała, bo nie miała wyjścia. Myślę, że nikt z własnej woli nie porzuca na zawsze swojego kraju. Jeśli to robi, przywozi w nowe miejsce swoją własną historię. W Rozstaniach i powrotach chciałem przede wszystkim zwrócić uwagę na te historie i prosić, żebyśmy - zanim kogokolwiek osądzimy - spróbowali tych historii wysłuchać".
SERIALE

Zdążyć przed zmrokiem

Podmiejski las, w którym giną dzieci. Tajemnicę morderstw rozwiązuje detektyw Rob Reilly. Aby dojść prawdy, musi skonfrontować się z przeszłością...


Po katastrofie

Kim jest Emilie? Zagadka tożsamości osoby, która jako jedyna przeżyła lotniczą katastrofę w szwajcarskich Alpach...


Wypadek

Wybuch na budowie. Ofiary i pytanie, kto jest odpowiedzialny za nieszczęście. Polly Bevan poruszy sumieniami nie tylko lokalnej wierchuszki...